20 Ağustos 2019 Salı
“Güvenli yapı önceliğimiz olmalı”

“Güvenli yapı önceliğimiz olmalı”

İstanbul Kartal'da 8 katlı binanın kendiliğinden yıkılmasının ardından yapıların güvenliği yeniden tartışılmaya başlandı.

Türkiye’de plansız kentleşme, riskli yapılaşma, yaptırımsız denetim ve eğitimsiz kitleler gibi birçok sorun olduğunu belirten TMMOB eski İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Burkay Güçyetmez,  güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması önceliklerimiz arasında olması gerektiğini belirtti. Güçyetmez,  “Yapılaşma süreçlerinde başvurulan betonarme teknolojisinin aldatıcı kolaylığı, ehliyetsiz üretimi körüklemiştir. Kayıt dışı süreçlerle oluşan kaçak yapı stokunun genişliği, bunların aflara konu edilmesi, kentlerimizde riskleri özellikle yükseltmiş, ülkenin her köşesinde kendiliğinden çökerek büyük kayıplara neden olan yapı örnekleri çoğalmıştır. Plansız kentleşme, riskli yapılaşma, yaptırımsız denetim ve eğitimsiz kitleler gibi birçok sorunumuz var. Güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması önceliklerimiz arasında olmalıdır” dedi.

KENTLERİMİZDE RİSKLER YÜKSELDİ

İstanbul Kartal'da 8 katlı binanın kendiliğinden yıkılmasının ardından yapıların güvenliği yeniden tartışılmaya başlandı. Türkiye’de plansız kentleşme, riskli yapılaşma, yaptırımsız denetim ve eğitimsiz kitleler gibi birçok sorun olduğunu belirten TMMOB eski  İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Burkay Güçyetmez,  güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması önceliklerimiz arasında olması gerektiğini belirtti. Güçyetmez,  “Yapılaşma süreçlerinde başvurulan betonarme teknolojisinin aldatıcı kolaylığı, ehliyetsiz üretimi körüklemiştir. Kayıt dışı süreçlerle oluşan kaçak yapı stokunun genişliği, bunların aflara konu edilmesi, kentlerimizde riskleri özellikle yükseltmiş, ülkenin her köşesinde kendiliğinden çökerek büyük kayıplara neden olan yapı örnekleri çoğalmıştır. Toplum olarak, farklı tehlikelere karşı önlem alma bilgi, kültür ve uygulama alışkanlıklarından ve birikiminden yoksun durumdayız. Plansız kentleşme, riskli yapılaşma, yaptırımsız denetim ve eğitimsiz kitleler gibi birçok sorunumuz var” dedi.

GÜVENLİ YAPI ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA OLMALI

Güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması önceliklerimiz arasında olması gerektiğini belirten Güçyetmez, “Güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması önceliklerimiz arasında olmalıdır. Afet, bir doğa olayının kendisi değil doğurmuş olduğu sonuçlardır. Doğanın kendi kuralları her zaman işleyecektir. Önemli olan yaşanacak doğa olaylarını afete dönüştürmeyecek yapıların üretilmesi ve sağlıklı bir çevrenin yaratılmasıdır. Ülkemizin yerleşim politikalarının fiziki planlamasının hazırlanması, afet etkilerine dayanıklı yapım sistemlerinin teşviki ve stratejisinin geliştirilmesi ve ilgili tüm kanun ile yönetmeliklerinin afet risklerini azaltma odaklı olarak gereği gibi uygulanması bizi sağlıklı ve güvenli yaşam mekanlarına sahip olma amacına ulaştıracaktır. İstanbul Kartal'da çöken binada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Umarım insan hayatının bu kadar ucuz sayıldığı acılar tekrar yaşanmaz” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

11.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz