Referans Gazetesi

Maliyetler düşürülsün destekler artırılsın

Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit başkanlığında gerçekleştirildi. Çiftçilerin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda, çiftçilerin artan girdi maliyetlerin düşürülmesi ve verilen desteklerin artırılması çağrısı yapıldı.

  • 16 Ocak 2022
  • Haber Merkezi

Çiftçilerinin ortak sorunun artan girdi maliyetleri olduğuna dikkat çeken Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, “Artan maliyetlerin düşürülmesi, mazot ve gübre desteğinin de artırılması lazım. Çünkü çiftçi tarlasına küstürülürse büyük bir tehlike bizi bekliyor olacak” dedi. Gelen zamların çiftçileri zor durumda bıraktığını belirten Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “Çiftçiye destek verilmezse rekolte kaybı olacak ve raflar boş kalacak.  Eğer önlem alınmazsa ve çiftçiye destek verilmezse büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

GAZİANTEP ZİRAAT ODALARI İL KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI

Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya; Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar, Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, Karkamış Ziraat Odası Başkanı İdris Bozkurt, Oğuzeli Ziraat Odası Başkanı Mustafa Uğur katıldı.

ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

2021 yılı faaliyet değerlendirilmesinin yapıldığı toplantıda 2022 yılında yapılacak olan çalışmalar değerlendirildi. Çiftçilerin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda, çiftçilerin girdi maliyetlerin düşürülmesi ve çiftçilere verilen desteklerin artırılması gerektiği belirtildi. Çiftçilerinin ortak sorunun artan girdi maliyetleri olduğuna dikkat çeken Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, “Artan maliyetlerin düşürülmesi, mazot ve gübre desteğinin de artırılması lazım. Çünkü çiftçi tarlasına küstürülürse büyük bir tehlike bizi bekliyor olacak” dedi. Gelen zamların çiftçileri zor durumda bıraktığını belirten Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “Çiftçiye destek verilmezse rekolte kaybı olacak ve raflar boş kalacak.  Eğer önlem alınmazsa ve çiftçiye destek verilmezs

KURAKLIĞA KARŞI ÖNLEM ALINMASI GEREKİYOR

2022 yılının ilk İl Koordinasyon Toplantısını gerçekleştirdiklerini belirten Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, 2021 yılının çiftçiler açısından çok zor geçtiğini belirterek, “2021 yılı çiftçiler açısından zor geçti. Hem pandemi hem kuraklıktan dolayı çiftçilerimiz zorlu bir yıl geride bıraktı. Sayın Genel başkanımız geçtiğimiz günlerde Türkiye genelinde çiftçilerin sorunlarının tamamını anlattı. Çiftçilerin tüm sorunlarını yetkililere iletti. Kuraklık 2022 yılında devam ediyor. Kuraklığa karşı bir önlem alınması gerekiyor. Kuraklığa dayanıklı ürünlere yönelmemiz gerekiyor” dedi.

ÇİFTÇİ FIRAT SUYUYLA BULUŞTURULMALI

Kuraklık riskinin devam ettiğine dikkat çeken Yiğit, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın vermiş olduğu yüzde 50 hibe desteklerine çiftçilerin başvurmalarını ve artık sulu tarıma geçilmesini istiyoruz. Çünkü çiftçimiz yüksek maliyetlerden dolayı para kazanamıyor. Onun için çiftçilerimizin sulama imkanlarından faydalanmalarını istiyoruz. Yarım kalan barajların biran önce tamamlanarak faaliyet geçilmesini istiyoruz.  Biran önce barajların tamamlanıp sulu tarıma geçmemiz gerekiyor. Çünkü kuraklık devam ediyor. Gaziantep çiftçisinin Fırat suyuyla buluşturulması için geç kalındı. Çiftçinin Fırat suyuyla buluşturulması gerekiyor” dedi.

MALİYETLER DÜŞÜRÜLMELİ, DESTEKLER ARTIRILMALI

Mazot ve gübre desteğinin artırılması gerektiğini belirten Yiğit, “Pandemi sürecinde tarımın kıymeti bir kez daha ortaya çıktı. Tarım olmazsa olmaz. Çiftçilerimize ne kadar destek verirse o kadar geri dönüsü var. Maliyetler ne kadar yüksek olursa olsun çiftçi ekmek zorunda ancak maliyetlerdeki artışların düşürülmesi ve ona göre üretilen ürünlere de değerinde fiyat biçilmesi gerekiyor. Artan maliyetlerin düşürülmesi gerekiyor. Mazot ve gübre desteğinin artırılması lazım. Çünkü çiftçi tarlasına küstürülürse büyük bir tehlike biz bekliyor olacak” dedi.

BİR AN ÖNCE GÜBRE FİYATLARININ DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTİYORUZ

Gübre fiyatlarından artışlara dikkat çeken Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, da “Gaziantep ve bölgede ocak ayının ikinci yarısı ile şubat ayının ilk yarısında üst gübreyi atmamız lazım ama hiçbir çiftçimizin alım gücü yok. Bir torba gübre bugün 700 lira olmuş fakat çiftçinin bu gübreyi mutlaka atması lazım, çünkü toprak ve tohumu gübreye alıştırdık. Bu gübreyi atamadığımız da ürün kalitesi ve rekolte düşecek, raflar boş kalacak.  Bir an önce gübre fiyatlarının düşürülmesini istiyoruz” dedi.

ÇİFTÇİYE MUTLAKA DESTEK VERİLMELİ

Çiftçiye mutlaka destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Çolak, “Çiftçiye, Gayrisafi Millî Hasılanın yüzde 1’i verilmesi lazımken yüzde 0,33’ü veriliyor. Dolayısıyla hükümet çiftçiye borçlu. Mazotun litresi 13 liraya yükseldi. Yatlara verilen mazot fiyatının çiftçilere de verilmesini istiyoruz. Çünkü insanları, canlıları duyuran çiftçi. Devletin çiftçinin yanında olması gerekiyor ki çiftçi üretebilsin çünkü çiftçinin şuan üretim yapacak gücü kalmamış durumda” dedi.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ ÇİFTÇİNİN İHTİYAÇ DUYDUĞU ZAMANDA VERİLMELİ

Mazot ve gübre desteklemelerinin çiftçinin ihtiyaç duyduğu zamanda  verilmediğini belirten Çolak, “Çiftçiye mazot ve gübre desteği adı altında verilen desteklemeler zamanında verilmiyor. Gaziantep çiftçisine ekim ayında para lazım oluyor. Ekim ayında destek verilmiyorsa hiç olmazsa ocak ayında üst gübre atılacak zamanda verilmesi gerekiyor. Ama Şubat ve Marta aylarında ödeme yapılıyor. Destek mart ayında verilince çiftçiye bir fayda sağlamıyor. İhtiyaç olduğu zaman çiftçiye destek verilmesi lazım” dedi.

ELEKTRİK ZAMMI BİRAN ÖNCE GERİ ÇEKİLMELİ

Elektriğe gelen zammın çiftçileri zor durumda bıraktığını belirten Çolak, “Şahinbey bölgesinde yüzde 10 civarında sulu tarım yapılıyor. Yer altı kuyularını kapatmış durumdayız. Çünkü kullanmıyoruz. Elimizi şartele attığımız an cebimizdeki paranın tamamını gidiyor. Günlük 1 milyon yakan bir motor var. Gelen zamla şuanda 2 milyon olmuştur. 24 saatte 2 milyon elektrik yakan bir motoru nasıl çalıştırıp da üretim yapacağım. Kuyuyu kapatıp, tarladan elimizi ayağımızı çekmek durumunda kalacağız. Elektrik fiyatları aşırı derecede yükselmiş durumda. Bu elektrik zammının biran önce geri çekilmesi lazım. Çiftçiye de elektrik konusunda büyük oranda destek verilmesi lazım. Bu destek verilmezse ve yüksek oranda sulu tarım yapılmazsa ürün kalitesi düşük olacak, rekolte kaybı olacak ve raflar da boş kalacak.  Eğer önlem alınmazsa, Çiftçiye destek verilmezse, çiftçiyi üretime tekrar döndüremezsek, çiftçinin üretim yapması için imkan sağlanmazsa büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

YEM FİYATLARININ BİRAN ÖNCE AŞAĞIYA ÇEKİLMESİ LAZIM

Artan yem maliyetlerin hayvan üreticilerini zor durumda bıraktığına dikkat çeken Çolak, “Hayvancılık alanında ilimizde çok sayıda çiftlikler var ama yem fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışlardan dolayı üreticilerimiz çiftçilikleri boşaltmak durumunda kalacak. Kesimhaneleri ziyaret ettiğimizde süt ineklerinin kesime gittiklerini görmekteyiz. Bu da hayvancılığın geleceği için büyük bir tehlike demektir. Bunun önüne geçilmesi ve yem fiyatlarının biran önce aşağıya çekilmesi lazım. Aksi takdirde önümüzdeki Kurban Bayramında kesilecek kurban bulamayacağız ve kurban ithal etmek durumunda kalacağız. Yem fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetlerinin biran önce düşürülmesi gerekiyor. ve ayrıca küçük işletmelerin de desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu.

ÇİFTÇİYE DE KDV’SİZ MAZOT VERİLMELİ

Çiftçilere KDV’siz mazot verilmesi gerektiğini belirten Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun da, “Türkiye sarımsağının yüzde 25’ini Araban ovasında üretiyoruz. Sarımsak da su, gübre ve ilaçla yetişen bir ürün. GAP bölgesine bağlı olan illerde yüzde 45 devlet destekli elektrik kullanılıyor. Çiftçiye indirimli elektrik verilmesi lazım. Geçen sene bir ton buğday satıp bir ton 200 kg gübre alıyorduk ama 4 ton buğday satsak bile bir ton gübre alamıyoruz. Çiftçi nasıl üretim yapacak? Çiftçiden elektrik, gübre ve ilaçta KDV alınmazsa destek de verilmesin. Çünkü verilen destek bir depo mazot bile etmiyor. Gemi ve yatlara nasıl KDV’siz mazot veriliyorsa Çiftçiye de KDV’siz mazot verilmeli. Fırat ilçemizin topraklarından geçiyor ama çiftçi Fırat suyunu kullanamıyor. Araban çiftçisinin Fırat suyuyla buluşturulması gerekiyor. Çünkü Araban ovası çok verimli bir ova. Çiftçinin su sorununu çözecek imkânlar var, fuzuli harcamaların yüzde 5’i çiftçilere aktarılsa çiftçinin tüm sorunları çözülür” dedi.

MAZOT VE GÜBRE FİYATLARI ACİLEN DÜŞÜRÜLMELİ

Elektrik borçlarının yeniden gözden geçirilmesini isteyen Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar da, “Mazot ve gübre fiyatlarının acilen düşürülmesi gerekiyor. Çiftçi, ‘2 hafta sonra gübre alacağım ama fiyatlar yüksek olduğundan alamıyorum’ diyor çünkü gübre fiyatları çok yüksek Gerekirse çiftçilere destek verilmesin ama mazot ve gübre fiyatları düşürülsün” dedi.

DEVLETİN MAZOT, GÜBRE VE ELEKTRİK FİYATLARINI DÜŞÜRMESİ GEREKİYOR

Devletin mazot, gübre ve elektrik fiyatlarını biran önce düşürmesi gerektiğini belirten Oğuzeli Ziraat Odası Başkanı Mustafa Uğur da, “Çiftçilerin ortak sorunu mazot, gübre ve elektrik. Çiftçiler mazotu ucuza alamazsa üretim yapamaz. Çiftçiler artık ‘Devlet bize destek vermesin sadece mazot ve gübreyi KDV’siz versin’ diyor. Devletin mazot, gübre ve elektrik fiyatlarını biran önce düşürmesi gerekiyor” dedi.  Uğur, “Oğuzeli bölgesinde patlıcan, biber yetiştirildiği için çiftçiye su lazım. Yarım kalan barajlarımızın biran önce tamamlanıp faaliyete geçirilmesi gerekiyor” dedi.

İNDİRİMİN MARKETTEN DEĞİL TOPRAKTAN OLMASI LAZIM

Çiftçinin en büyük sorunun girdi maliyetlerindeki artışlar olduğunu belirten Karkamış Ziraat Odası Başkanı İdris Bozkurt ise, “Çiftçinin en büyük sorunu girdi maliyetlerindeki artışlardır. Mazot, gübre, ilaç basta olmak üzere maliyetlerimiz çok yüksek. Marketlere fiyat indirimi yapılmaya çalışılıyor ama bu çok yanlış. Çünkü marketten fiyat indirimi olmaz, indirimin topraktan olması lazım. Mazot, gübre gibi girdi maliyetlerin düşürülmesiyle olur. Bu girdileri düşürmezsek marketlerdeki fiyatları aşağıya çekemeyiz. Sadece kendimizi kandırmış oluruz” dedi.

BAHRİ UÇAR


Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri yükseldi
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri yükseldi
Borsa haftaya yatay başladı
Borsa haftaya yatay başladı
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Tekstil ve ham maddelerinden rekor ihracat
Tekstil ve ham maddelerinden rekor ihracat
GSO TOBB delegeleri, Genel Kurula online olarak katıldı
GSO TOBB delegeleri, Genel Kurula online olarak katıldı
Türkiye'nin en büyük çatı GES’i SANKO'da
Türkiye'nin en büyük çatı GES’i SANKO'da
GTO ve İZTO’dan güç birliği imzası
GTO ve İZTO’dan güç birliği imzası
Gaziantep’te yeşil dönüşüm zirvesi
Gaziantep’te yeşil dönüşüm zirvesi
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Halıcıların gözü Suudi Arabistan pazarında
Halıcıların gözü Suudi Arabistan pazarında
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Borsa güne düşüşle başladı
Borsa güne düşüşle başladı
GAGİAD'dan ''mezun olmak yeterli mi'' söyleşisi
GAGİAD'dan ''mezun olmak yeterli mi'' söyleşisi
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Gaziantep’te güzel projeler uyguladık
Gaziantep’te güzel projeler uyguladık
Tiryaki Holding’den önemli yatırım anlaşması
Tiryaki Holding’den önemli yatırım anlaşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan konut finansmanı müjdesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan konut finansmanı müjdesi
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Halı Fuarı yeniden başlıyor
Halı Fuarı yeniden başlıyor
2022’nin ilk dört ayında 666 milyon dolarlık halı ihracatı
2022’nin ilk dört ayında 666 milyon dolarlık halı ihracatı
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Gaziantep ihracatı yılın ilk çeyreğinde 3.5 milyar dolara ulaştı
Gaziantep ihracatı yılın ilk çeyreğinde 3.5 milyar dolara ulaştı
İhracatta Gaziantep rekoru
İhracatta Gaziantep rekoru
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Borsa güne düşüşle başladı
Borsa güne düşüşle başladı
Motorine zam otogaza indirim geliyor
Motorine zam otogaza indirim geliyor
Enflasyon rakamları açıklandı!
Enflasyon rakamları açıklandı!
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Benzine zam!
Benzine zam!
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
İKA, yüksek teknoloji üretim desteği verecek
İKA, yüksek teknoloji üretim desteği verecek
Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti
Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti
Ekonomik güven endeksi verileri açıklandı!
Ekonomik güven endeksi verileri açıklandı!
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Altın bugün ne kadar?
Altın bugün ne kadar?
Motorine indirim geliyor!
Motorine indirim geliyor!
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?