Referans Gazetesi

Restore edilmemiş tarihi yapı kalmadı

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü Adem Bozkurt, sorumlu oldukları alan içerisinde restoresi tamamlanmamış herhangi bir tarihi yapının kalmadığını ifade ederek, yeni yatırımlar ile ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

  • 12 Mayıs 2022
  • Haber Merkezi

Vakıf mülklerinden elde ettikleri gelirle hayır işlerinin yapıldığına dikkati çeken Bozkurt, “Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce sürdürülen vakıf hizmetleri kapsamında sorumluluğumuzda bulunan vakıfların elde ettikleri tüm geliri; öğrenci bursları, muhtaç ailelere her ay düzenli olarak kuru gıda ve maaş yardımı, eski eserlerin restorasyonuna harcanmakta olup tüm bu harcamalar için merkezi bütçeden tek kuruş dahi ödenek alınmadan devam ettirilmektedir” dedi.

BÖLGEDEKİ TÜM TARİHİ YAPILAR RESTORE EDİLDİ

Vakıfların gelirleri; öğrenci burslarına, muhtaç aile ve yetim çocuklara her ay düzenli olarak maaş ve kuru gıda yardımına; vakıf eserlerinin onarımına harcanmakta

GAZİANTEP'TE VAKIF HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Gaziantep'te Vakıf Haftası etkinlikleri başladı. Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk koyma töreni ile başlayan Vakıf Haftası kapsamında birçok etkinlik düzenlenecek. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü Adem Bozkurt ve beraberindeki heyet, Vakıf Haftası dolayısıyla Atatürk anıtına çelenk koyma törenin ardından basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya eldiler.

Vakıf Haftası dolaysıyla Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait tarihi Anadolu Han'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü Adem Bozkurt, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 'Vakıf Medeniyetinde Sosyal Politikalar, Sosyal Yardımlar ve Paylaşma Geleneği' temasıyla bu anlamlı günde çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi. Kentte restoresi tamamlanan eserlerden oluşan fotoğraf serginin açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Bozkurt, bölgedeki bazı camilerde Vakıf Banilerinin ruhlarına ithafen Kuran-ı Kerim ve Mevlidi-Şerif okunacağını söyledi. Vakıf çalışmalarının sadece tarihi yapıları kapsamadığını bunun yanında sosyal faaliyetler de yürüttüklerini dile getiren Bozkurt, bu yılki Vakıflar Haftası'nda vakıf medeniyetinde sosyal politikalar, sosyal yardımlar ve paylaşma geleneğinin işlendiğini, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis'te çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini kaydetti.

VAKIF BİLİNCİNİN TOPLUMDA GELİŞTİRİLMESİ AMAÇLANMAKTA

Vakıf Haftası’nın bu yıl “Vakıf Medeniyetinde Sosyal Politikalar, Sosyal Yardımlar ve Paylaşma Geleneği” temasıyla kutlanacağını belirten Bozkurt, “Anadolu İslam Kültüründe önemli bir yer tutan ve bu medeniyete ait eserlerin yapılmasına günümüze kadar korunarak getirilmesine ve gelecek kuşaklarımıza aktarılmasını sağlayan, ana temeline insanı oturtarak yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneğini teşkil eden vakıf kurumunun, 1000 yılı aşkın süredir süre gelen vakıf medeniyetinin gelecek kuşaklara aktarılarak süregelmesini sağlamak amacıyla, her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında Vakıflar Haftası etkinlikleri ile Vakıfların kuruluşundan günümüze kadar gerçekleştirdiği hizmetlerin tanıtılması, yaşayan vakıf kurum ve kuruluşlarının geliştirilmesi, geçmişte ve günümüzde kurulmuş olan özellikli ve nitelikli vakıfların çalışmalarının teşvik edilmesi, vakıf bilincinin toplumda geliştirilmesi ve canlı tutulması amaçlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından vakıf kültürüne ait temalardan biri olan “Vakıf Medeniyetinde Sosyal Politikalar, Sosyal Yardımlar ve Paylaşma Geleneği” temasıyla bu yıl Vakıf Haftasının kutlanacağını belirlemiştir. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde vakıf haftası etkinliklerinde yarışmalar, sergiler, sempozyumlar gibi etkinlikler düzenlenerek vakıf bilincinin gelişimine katkı sağlanması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

VAKIFLARIN GELİRLERİ; ONARIM, ÖĞRENCİ VE MUHTAÇ AİLELERE HARCANMAKTA

Vakıf çalışmalarının sadece tarihi yapıları kapsamadığını bunun yanında sosyal faaliyetler de yürüttüklerini dile getiren Bozkurt, “Anadolu İslam medeniyetinde hayretmek demek insana duyulan en büyük sevginin anlamı demek olan vakfetmenin ne anlamı olduğunun halkımıza anlatılarak desteklerini almak mevcut vakıflarımızın sürekliliğinin sağlanmasını, yine ayni şiarla ülkemizde yeni vakıfların kurularak sosyal ve toplumsal birlikteliğinin artırılmasını sağlamak amacıyla Vakıf Haftası’nı kutlamaktayız. Üzerimizde olan bu kutsal yükün bilinci ile yıl boyu devam ettirdiğimiz çalışmalarımızın her anını canla başla çalışarak devam ettirmekteyiz. Ecdadımızın böylesine yüce duygularla vakfedip toplumun hizmetine sunmak üzere bizlere emanet ettiği vakıf kültür varlıklarını koruyup amaçlarına uygun olarak değerlendirmek ve onların taşıdığı bu asil ve insancıl ruhu yeni nesillere tanıtmak bizim en önemli vazifemizdir. Bu sebeple devlet eliyle yapılan hizmetlerin yanı sıra, akla gelebilecek her türlü hizmet alanında geçmişten günümüze sayısız vakıf kurulmuş, toplumun ihtiyaçları karşılanmış ve uygarlığımızın gelişimine katkı sağlanmıştır. Vakıfların gelirleri; öğrenci burslarına, muhtaç aile ve yetim çocuklara her ay düzenli olarak maaş ve kuru gıda yardımına; vakıf eserlerinin onarımına harcanmaktadır” dedi.

MEVLÜT OKUTULACAK

Gaziantep’te Vakıf Haftası nedeniyle mevlid okutulacağını belirten Bozkurt, “Bu yıl Vakıf Haftası etkinliklerine ülkemizde yaralan vakıfların yöneticileri, temsilcileri ve personellerinin katılımlarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 09 Mayıs 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımızın himayesinde başlamış olup, Bölge Müdürlüklerimizde hafta boyunca kutlanmaya devam etmektedir. Bu yıl Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sahasında bulunan  Gaziantep ilimizde  kurulmuş olan Mülhak vakıflarımız ve Yeni vakıflarımızın katılımıyla ‘’Vakıf Medeniyetinde Sosyal Politikalar, Sosyal Yardımlar ve Paylaşma Geleneği’ temasıyla  Vakıf Haftası’nın önemli etkinliklerinden biri olarak 09-13 Mayıs 2022 tarihleri arasında Sanko Park AVM de Vakıf Duası, Vakıf Bedduası ve eserlerimizden oluşan fotoğraf sergimiz bulunmakta ayrıca 13 Mayıs 2022 Cuma namazı öncesi Gaziantep Şeyh Fethullah Camii, Kahramanmaraş Ulu Camii, Kilis Kadı Camii’nde Vakıf Banilerinin Ruhlarına ithafen Kuran-ı Kerim ve Mevlidi-Şerif okunacak olup, değerli basın mensuplarımız aracılığıyla sevgili hemşerilerimizi sergimize ve mevlüdümüze davet ediyoruz” dedi.

4 BİN 809 KİŞİYE GIDA PAKETİ DAĞITILDI

Vakıflar Bölge Müdürlüğünün yaptığı çalışmalara ilişkin bilgiler veren Bozkurt, “Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün sorumluluk alanında bulunan Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis illerinde toplam 1.120 adet 15 farklı yiyecekten oluşan yaklaşık 462.000-TL tutarındaki kuru gıda paketimiz 4.809 kişiye dağıtılmıştır. Yine bu kapsamda Eyüp İmarethanesinde bağışlanan kurbanların kesiminden elde edilen kavurmalar ülke genelinde olduğu gibi bizim bölgemizde de ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır” dedi.

ÖĞRENCİLERE BURS VERİYORUZ

Vakıflar Genel Müdürlüğünün elde ettikleri tüm gelirleri; öğrenci bursları, muhtaç ailelere her ay düzenli olarak kuru gıda ve maaş yardımı ile eski eserlerin restorasyonuna harcadığını belirten Bozkurt, “Vakıfların ana şiarlarından olan eğitim ve öğretim hizmetleri kapsamında yine bölgemizde 183 Üniversite öğrencimize kişi başı 650-TL, 554 Ortaöğretim öğrencimize kişi başı 200-TL burs verilmektedir. Yine asırlardır devam eden ve yetimlerimize destek verilmesi kapsamında 80 Yetimimize ve 16 engelli vatandaşımıza aylık 1474,07-TL muhtaç aylığı ödenmektedir. Ayrıca temsilen yönettiğimiz vakıflardan ihtiyaç sahibi ve başarılı 247 öğrencimize de burs verilmektedir. Vakıf haftası etkinlikleri kapsamında 6 ihtiyaç sahibine 3000-TL değerinde gönüllerinden diledikleri bir hediye hem öksüz hem yetim olan üniversiteli 6 öğrenciye ise kişi başı 3.200TL ortaöğretim öğrencisi olan 5 kişiye de kişi başı 900 TL değerinde Vakıf Haftasında verilmek üzere arzu ettikleri bir hediye alınarak takdimleri gerçekleştirilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce sürdürülen vakıf hizmetleri kapsamında sorumluluğumuzda bulunan vakıfların elde ettikleri tüm geliri; öğrenci bursları, muhtaç ailelere her ay düzenli olarak kuru gıda ve maaş yardımı, eski eserlerin restorasyonuna harcanmakta olup tüm bu harcamalar için merkezi bütçeden tek kuruş dahi ödenek alınmadan devam ettirilmektedir” şeklinde konuştu.

BÜTÜN YURTTAŞLARIMIZI VAKIF KURMAYA DAVET EDİYORUM

Vakıflara sahip çıkmanın toplumun ortak görevi olduğunu ifade eden Bozkurt, “Vakıflar, geçmişten günümüze tıpkı ecdadımızda olduğu gibi bugün de insanlar arasında yardımlaşma, karşılıklı sevgi ve saygı hislerinin geliştirilmesini ve ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınmasına yaptıkları değerli hizmetleri en iyi şekilde devam ettirebilmenin çabası içerisindedir. Büyük ve özveri isteyen bir kuruluşun yönetimini üstlenen Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak vakıflarımızın amacına uygun biçimde hizmet görecekleri ortamı hazırlamayı büyük görev addediyoruz. Binlerce yıldır süre gelen kültürümüze uygun olarak toplumun refah ve mutluluğu için din, dil, ırk, milliyet ve yer faktörü gözetmeksizin karşılık beklemeksizin hizmet eden vakıflarımıza sahip çıkmak toplumun ortak görevidir. 2022 yılı Vakıf Haftası’nın yukarıda açıklandığı gibi ana ilkesi ve prensipleri insanı yaşatmaya hedef alan ülkemizin her noktasında hizmet veren Vakıflar camiasına ve ülkemize hayırlı olmasını dilerken bu vesileyle içinde hayır duygusu olan bütün yurttaşlarımızı ezelden ebede devam edecek vakıf kurmaya davet ediyorum” diye konuştu. BAHRİ UÇAR


Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Emeklilere bayram ikramiyesi yarın ödenmeye başlıyor
Emeklilere bayram ikramiyesi yarın ödenmeye başlıyor
Aile Destek Merkezleri Yıl Sonu Kapanış Programı Gerçekleşti
Aile Destek Merkezleri Yıl Sonu Kapanış Programı Gerçekleşti
Şehitkamil’deki yaz konserleri büyük ilgi gördü
Şehitkamil’deki yaz konserleri büyük ilgi gördü
Dumlupınar Mahallesine çok fonksiyonlu tesis
Dumlupınar Mahallesine çok fonksiyonlu tesis
GTB Haziran ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi
GTB Haziran ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi
GSO danışmanlık desteği verecek
GSO danışmanlık desteği verecek
SANKO'da devir teslim
SANKO'da devir teslim
Gaziantep için kritik uyarı!
Gaziantep için kritik uyarı!
Fadıloğlu, Çıksorut Millet Bahçesi’ni gezdi
Fadıloğlu, Çıksorut Millet Bahçesi’ni gezdi
Gaziantep'te bir çok mahalle Suriyelilere kapatıldı!
Gaziantep'te bir çok mahalle Suriyelilere kapatıldı!
Sağlık çalışanlarından iki günlük iş bırakma eylemi
Sağlık çalışanlarından iki günlük iş bırakma eylemi
SMA hastası Mehmet Güven yardım bekliyor
SMA hastası Mehmet Güven yardım bekliyor
Şahin, Gaziantep'teki kadına yönelik projeleri anlattı
Şahin, Gaziantep'teki kadına yönelik projeleri anlattı
Baklava yapımına yemin ederek başlıyorlar
Baklava yapımına yemin ederek başlıyorlar
Başkan Şahin en başarılılar arasında
Başkan Şahin en başarılılar arasında
3600  ek gösterge düzenlemesi bu haliyle yetersiz
3600  ek gösterge düzenlemesi bu haliyle yetersiz
'Asgari Ücrete Yüzde 40 Zam Bekliyoruz'
'Asgari Ücrete Yüzde 40 Zam Bekliyoruz'
Kamyon sürücüsünü polisler hayata döndürdü
Kamyon sürücüsünü polisler hayata döndürdü
Tahmazoğlu domates ve biber hasadı yaptı
Tahmazoğlu domates ve biber hasadı yaptı
Son dakika...Motorine iki günde ikinci indirim
Son dakika...Motorine iki günde ikinci indirim
Yeni dönem umre turları ne zaman başlıyor? Tarih belli oldu
Yeni dönem umre turları ne zaman başlıyor? Tarih belli oldu
Son dakika...O kavşak trafiğe kapanıyor
Son dakika...O kavşak trafiğe kapanıyor
En düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmeli
En düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmeli
Satıcı da alıcı da şikayetçi
Satıcı da alıcı da şikayetçi
Gaziantep esnafı umutla Kurban Bayramı’nı bekliyor
Gaziantep esnafı umutla Kurban Bayramı’nı bekliyor
Bölge odalarının 22. toplantısı Osmaniye TSO ev sahipliğinde gerçekleştirildi
Bölge odalarının 22. toplantısı Osmaniye TSO ev sahipliğinde gerçekleştirildi
6'ncı Yargı Paketi Resmi Gazete'de
6'ncı Yargı Paketi Resmi Gazete'de
Antepsan’dan önemli başarı
Antepsan’dan önemli başarı
Güvenevler'de 8 taziye salonlu dev tesis
Güvenevler'de 8 taziye salonlu dev tesis
Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de
Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de
Bisiklet yol şampiyonasında ödüller sahiplerini buldu
Bisiklet yol şampiyonasında ödüller sahiplerini buldu
Şahinbey'den mehmetçiğe 67 bin asker çantası
Şahinbey'den mehmetçiğe 67 bin asker çantası
Özel güvenlik görevlileri kendilerini güvende hissetmek istiyor
Özel güvenlik görevlileri kendilerini güvende hissetmek istiyor
Oğuzeli'nde silahlı yağma olayında 6 tutuklama!
Oğuzeli'nde silahlı yağma olayında 6 tutuklama!
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri TİM’de daha güçlü
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri TİM’de daha güçlü
Gaziantep’te kumar operasyonunda 48 kişi tutuklandı
Gaziantep’te kumar operasyonunda 48 kişi tutuklandı
Simülasyon destekli öğretmen eğitimi çalıştayı gerçekleştirildi
Simülasyon destekli öğretmen eğitimi çalıştayı gerçekleştirildi
Çocuklar tatilde de kendini geliştiriyor
Çocuklar tatilde de kendini geliştiriyor
Nasa sergisi iki ayda 61 bin 500 kişiyi ağırladı
Nasa sergisi iki ayda 61 bin 500 kişiyi ağırladı
TOBB’dan Bilgin’e plaket
TOBB’dan Bilgin’e plaket
GAÜN İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerini mezun etti
GAÜN İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerini mezun etti
Sanko’nun kadın mühendisleri Konukoğlu ile bir araya geldi
Sanko’nun kadın mühendisleri Konukoğlu ile bir araya geldi
Kabine toplantısı bugün yapılacak
Kabine toplantısı bugün yapılacak
“Esnafa sahip çıkılması gerekiyor”
“Esnafa sahip çıkılması gerekiyor”
Gaziantep'te düzenlenen Türkiye Şampiyonası sona erdi
Gaziantep'te düzenlenen Türkiye Şampiyonası sona erdi
Evlerde uyuşturucu yetiştirenlere polis baskını
Evlerde uyuşturucu yetiştirenlere polis baskını
GAÜN’de iş birliği ve hibe protokolü imzalandı
GAÜN’de iş birliği ve hibe protokolü imzalandı
Gaziantep’te trafik denetimi: 294 gözaltı
Gaziantep’te trafik denetimi: 294 gözaltı