20 Ağustos 2019 Salı
Şanlıurfalılar Gaziliği kutladı

Şanlıurfalılar Gaziliği kutladı

Gaziantep'te yaşayan binlerce Şanlıurfalı, kente gazilik unvanının verilişinin 98. yıldönümünü görkemli bir yemekte kutladı.

Gaziantep'te yaşayan Şanlıurfalılar, Fransızlara karşı verdiği çetin mücadele nedeniyle kente gazilik unvanının verilişinin 98. yıldönümünü düzenledikleri yemekte kutladı. ŞANLIDER, Suruç ve Birecik dernekleri işbirliğiyle verilen ve yoğun katılım nedeniyle aynı anda 3 ayrı solanda düzenlenen yemeğe yaklaşık 6 bin kişi katıldı. Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunu sağlayan destansı mücadelesi nedeniyle TBMM tarafından Gazilik unvanı verilişinin 98. yıldönümü nedeniyle Lara Düğün Salonlarında düzenlenen "Gaziantep-Şanlıurfa Birlik ve Dayanışma Yemeği"ne Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Vali Yardımcısı Cengiz Ayhan, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcıları Osman Toprak ve Latif Karadağ, ŞANLIDER Başkanı Mustafa İsmet Erdoğan, Suruç Derneği Başkanı Habeş Şahinsoy, Birecik Derneği Başkanı Şaban Altınova, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Yemeğin açılışında konuşan ŞANLIDER Başkanı Mustafa İsmet Erdoğan, "Suruç, Birecik ve diğer ilçelerimizle birlikte Gaziantep'imize gazilik unvanının verilmesi nedeniyle bir etkinlik düzenledik. Urfalılar burada misafir değil, evsahibidir. Kentimizin bu gurur günü nedeniyle düzenlediğimiz yemeğe katılan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum" dedi. Gazilik unvanının kolay kazanılmadığına dikkat çeken Erdoğan, "Antepliler 6317 şehit verip bir tarih yazarak Fransızlara burayı dar ederek Gaziliği kanıyla canıyla hak etti. Gaziantep'in verdiği mücadele tüm Anadolu'ya ilham vermiştir. Antep'in en büyük zenginliği taşıdığı bu şereftir. Bugün Gaziantep'te her taşın altında Urfalıların da alın teri var. Sadece alın teri de değil, kanı var. Çanakkale'de olduğu gibi, Yemen'de, Hicaz'da olduğu gibi" şeklinde konuştu. Yıllardır toplumun tüm kesimlerini bir araya getiren bir oluşum içinde olduklarını anlatan Erdoğan, "Artık salonlara sığmıyoruz, kentte en fazla insanı bir araya getirebilecek salon bin kişilik. Bu nedenle burada 3 salonu da ayırdık ama yine de yetmedi, salonlarda bulunanlar kadar da dışarıda insan kaldı. Bakan başkanımızdan bu tür organizasyonlar için büyük bir salon talep ediyoruz. Bize artık büyük salonlar, statlar yetebilir" diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise yoğun katılım nedeniyle vatandaşlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında "Bugün gazi şehrimizin önemli bir günü Gaziantepli Şanlıurfalı hemşerilerimin böyle muhteşem bir organizasyona ev sahipliği yapması beni gururlandırdı. Bu kentin belediye başkanı olarak aranızda olmak ve sevincinize ortak olmaktan mutluluk duyuyorum.Gaziantep hepimizin, kentimizi ve ülkemizi daha da ileriye götürmek için hep birlikte çalışacağız. Bir kardeşiniz olarak her zaman emrinizdeyim" diye konuştu. ŞANLIDER, Suruç Derneği ve Birecik Derneği işbirliğiyle, 6 bin kişiye hazırlanan yemek için 50 koyun kesildi, bir ton pirinçle Urfa'ya özgü etli pirinç pilavı yapıldı. Şanlıurfa'dan gelen 10 aşçı tarafından hazırlanan yemekte konuklara etli pirinç pilavı, kuru fasulye, zerde ve baklava ikram edildi.Yemeğin sonunda davetliler davul zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi.

9.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz