20 Ağustos 2019 Salı
Sıfır Atık Projesi ile 46 bin ağaç  kesilmekten kurtarıldı

Sıfır Atık Projesi ile 46 bin ağaç kesilmekten kurtarıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’ kapsamında Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

ŞKM’de düzenlenen toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan, Sıfır Atık Projesi kapsamında Gaziantep’te de bin 265 noktada Sıfır atık projesi uygulandığını belirterek, “Gaziantep’te bin 265 noktada Sıfır atık projesi uygulanmakta. Bu proje çevresinde 12 bin atık biriktirme kutusu kurumlara yerleştirilmiş durumda” dedi. Gaziantep’te 2018 yılında sıfır atık projesi 2 milyon 764 bin 588 kg atık kâğıt toplandığını belirten Alan, “Gaziantep’te 2018 yılında sıfır atık projesi ile 2 milyon 764 bin 588 kg atık kâğıt ayrıştırılarak ekonomiye kazandırıldı. Ayrıca 443 bin 877 kg plastik, 75 bin 273 kg cam, 8 bin 498 kg metal toplatıldı. 2 milyon 764 bin 588 kg atık kâğıt ile 46 bin 998 tane ağacı kesilmekten kurtardık. 510 bin 960 ton sera gazı emisyonu engellemiş olduk. 7 bin 50 varil petrol kullanımı engellemiş olduk. 77 bin 408 metreküp su tasarrufu sağladık. 95 bin 305 kg ham maddeden tasarruf sağladık. Bu konuda kesinlikle kararlılık göstermemiz gerekiyor. 2023 yılına kadar konutlarda da uygulanmaya başlanacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yürütülen Sıfır Atık Projesi’ meyve verdi. Sıfır Atık Projesi kapsamında Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. ŞKM’de düzenlenen toplantıya; Gaziantep Valisi Davut Gül, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan ve davetliler katıldı.

GAZİANTEP’TE BİN 265 NOKTADA SIFIR ATIK PROJESİ UYGULANIYOR

Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısında konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan, Sıfır Atık Projesi kapsamında Gaziantep’te de bin 265 noktada Sıfır atık projesi uygulandığını belirterek, “Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de bin 265 noktada Sıfır atık projesi uygulanmakta. Bu proje çevresinde 12 bin atık biriktirme kutusu kurumlara yerleştirilmiş durumda. Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak 4 bin 300 kişiye eğitim verdik. Sıfır atık ile enerjiye tasarruf sağlıyoruz. Ekonomiye bir katkı sağlıyoruz. Bu bilincin oluşması için gönüllü çevrecilerin bize yardımcı olması gerekiyor” dedi.

46 BİN 998 TANE AĞACI KESİLMEKTEN KURTARDIK

Gaziantep’te 2018 yılında sıfır atık projesi 2 milyon 764 bin 588 kg atık kâğıt toplandığını belirten Alan, Gaziantep’te 2018 yılında toplanan atık kağıt ile  46 bin 998 tane ağacın kesilmekten kurtardıklarını belirterek, “Gaziantep’te 2018 yılında sıfır atık projesi ile 2 milyon 764 bin 588 kg atık kâğıt ayrıştırılarak ekonomiye kazandırıldı. Ayrıca 443 bin 877 kg plastik, 75 bin 273 kg cam, 8 bin 498 kg metal toplatıldı. 2 milyon 764 bin 588 kg atık kâğıt ile 46 bin 998 tane ağacı kesilmekten kurtardık. 510 bin 960 ton sera gazı emisyonu engellemiş olduk. 7 bin 50 varil petrol kullanımı engellemiş olduk. 77 bin 408 metreküp su tasarrufu sağladık. 95 bin 305 kg ham maddeden tasarruf sağladık. Bu değerler sıfır atık projesinin ekonomiye sağladığı katkıyı kamuoyunun takdirine arz ediyorum. Bu konuda kesinlikle kararlılık göstermemiz gerekiyor. 2023 yılına kadar konutlarda da uygulanmaya başlanacak. Bu bilincin toplumsal olarak yerleşmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

DÜNYADA İSRAF GİDEREK BÜYÜYOR

Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül ise, Dünyada israfın giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, “Bu kampanya bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktı. Dünyada yaklaşık 7 milyar insan var. Bunun iki katı gıda üretiliyor ve toplumun yarısı fakirlik, yoksulluk, açlıkla burun buruna. Demek ki kaynakları çok verimli kullanamıyoruz. Dünyada bir israf var ve bu israf giderek büyüyor. Dünyanın her tarafında atıkların olabildiğince azaltılması, çıkan atıkların ekonomiye kazandırılması ile ilgili sosyal sorumluluk projeleri başlatıldı. Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde bu sosyal sorumluluk projesi başlatıldı. Gaziantep sıfır atık uygulaması noktasında Türkiye’deki en iyi uygulanan illerden birkaç tanesidir. Amacımız en iyisi olmak. Kurumlarda, okullarda bu anlayışın yerleşmesi gerekiyor” dedi.

TÜKETİM ALIŞKANLIĞINI FRENLEMEK GEREKİYOR

Tüketim alışkanlığına durdurmak gerektiğini belirten Vali Gül, “Dünya çevre anlamında maalesef giderek sıkıntılı bir döneme giriyor. İnsanoğlunun bu tüketim temposu bu hızla devam ettiği müddetçe her gün her birimiz 5-10 ağaç diksek yine yetmeyecek. Kurumlarımızda, kendi özel yaşantımızda bu tüketim alışkanlığına frenlemek gerekiyor. Bunu yapmadığımız müddetçe bireysel ve kurumsal sıkıntılarımız devam edecek. Gaziantep’i diğer illerden ayıran özelliği gerek Büyükşehir gerek Şahinbey ve Şehitkamil belediyesi sıfır atık projesini sahiplendiler. Bu bağlamda çok ciddi bir sıkıntımız yok. Bize düşen olabildiğinde koordine ederken olabildiğince iletişim halinde olmamız. Bütün şartlar şehrimizin lehine” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

12.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz