Referans Gazetesi

Türkiye’nin halı ihracatının yüzde 71’i Gaziantep’ten

Türkiye İhracatçılar Meclisi Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Türkiye genelinden gerçekleştirilen halı ihracatında iller bazlı ihracatta Gaziantep’in ilk sırada yer aldığını ifade etti.

  • 20 Eylül 2021
  • İLKHA

Halı Sektör Kurulu Salahattin Kaplan başkanlığında toplanarak gündemi değerlendirdi. 2021 yılının 8 aylık sürecinde Türkiye genelinden 167 ülkeye halı ihracatı gerçekleştiren halı ihracatçıları, bu süreçte Türkiye’ye toplamda 2 milyar 69 milyon 55 1 bin dolarlık döviz girişi sağladı.

Toplantıda, dünya halı sektörünün son durumu, Türkiye’nin 2021 yılı halı ihracatıyla sektörel sorunları masaya yatırıldı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Kaplan, 2021 yılı hedeflerini kolaylıkla geçeceklerini ifade etti.

Covid-19 salgını sürecinde ticaretin de şeklinin değiştiğini belirten Kaplan, halı ihracatçılarının yeni dünya ticaret sistemine çok kısa bir süre içerisinde uyum sağladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 28’inci Olağan Genel Kurulu ve “2020 Yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni”nde halı sektörünün Amerika’da yaşadığı sorunlar hakkında bilgiler verdiğini bildiren Kaplan, Kasım 2021’de uygulamaya girmesi beklenen yüzde 25’lik gümrük vergisinin uygulanmaması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan destek istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD’nin Türkiye halılarına yönelik uygulamaya koymaya hazırlandığı yüzde 25’lik gümrük vergisi hakkında bilgi verdiğini belirten Kaplan, ABD’nin bu vergi uygulamasından vazgeçmesi yönünde karar alınması için destek istediklerini bildirdi.

Kaplan “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 28’inci Olağan Genel Kurulu ve ‘2020 Yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’nde sayın Cumhurbaşkanımızla görüşerek halı sektörünün sorunlarını anlattık. Amerika gezisi öncesinde sektörümüzle ilgili ABD’de yaşadığımız sıkıntıları ve özellikle Kasım 2021’de yürürlüğe girecek olan Türk halılarına yönelik yüzde 25’lik gümrük vergisinin uygulanmamasını istedik. Böyle bir uygulama bizi ABD pazarlarında bir hayli zorlayacağı gibi rakiplerimizle rekabet şansımızı da çok zayıflatacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda bize yardımcı olacağını ve konuyu ilgilerle görüşeceğini ifade etti. Umarız konu çözüme kavuşur.” dedi.

Halı Sektör Kurulu Salahattin Kaplan başkanlığında toplanarak gündemi değerlendirdi. 2021 yılının 8 aylık sürecinde Türkiye genelinden 167 ülkeye halı ihracatı gerçekleştiren halı ihracatçıları bu süreçte Türkiye’ye toplamda 2 milyar 69 milyon 55 1 bin dolarlık döviz girişi sağladı. 2021 yılı hedeflerini kolaylıkla geçeceklerini ifade eden TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan pandemi sürecinde ticaretin de şeklinin değiştiğini ve halı ihracatçılarının yeni dünya ticaret sistemine çok kısa bir süre içerisinde uyum sağladığını ifade etti.

Bütün sektörler için adeta büyük sorun haline gelen konteyner ve hammadde fiyatlarında ki aşırı artışın halı sektörünü de büyük oranda etkilediğini ifade eden Kaplan, ihracatçıların bütün zorluklara rağmen büyük fedakârlık ve gayret içerisinde global pazarlarda makine halılarını en iyi fiyatlarla satmaya çalıştığını belirtti.

2021 yılının Ocak-Ağustos döneminde Türkiye genelinden 167 ülkeye yönelik gerçekleştirilen halı ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 37,9 artışla 2 milyar 69 milyon 55 bin dolar olduğunu ifade eden Kaplan, 2021 hedeflerinin yılın son dört aylık diliminde aşılacağına inandıklarını söyledi.

Ülke bazlı ihracatta en fazla ihracatın 852 milyon 646 bin dolarla Amerika ülkeleri olduğuna da dikkat çeken Kaplan, bu ülkeye yönelik ihracatta ihracat rakamlarının bir önceki yılın aynı dönemine oranla artış oranının yüzde 54,9’lık artış gösterdiğini belirtti.

“Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracatta düşüş yaşıyoruz”

Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirilen ihracatta ise bir önceki yıla oranla yüzde 68’lik artış sağlandığını ve bu ülkelere yönelik ihracatın 348 milyon 476 bin dolar olduğunu ifade eden Kaplan, “Ülke grupları bazındaki ihracatımızda en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke grupları arasında Amerikan ülkeleri ve AB ülkelerini 306 milyon 878 bin dolarla Ortadoğu ülkeleri takıp ediyor. Ortadoğu ülkelerinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 18,2’lik bir düşüş yaşıyoruz. Bu düşüşün telafisi için çalışmalarımız gerek, bu ülke gruplarında gerekse yeni pazarlar bulunarak açığın kapatılması yönünde sürmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Avrupa ülkelerine 117 milyon 22 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi”

Türkiye’nin birçok sektöründe olduğu gibi yine en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke gurupları arasında Afrika ülkelerinin önemli bir paya sahip olduğunu bildiren Kaplan, “Halı sektörümüzde bu ülke gurubuna Ocak-Ağustos 2021 döneminde 227 milyon 847 bin dolarlık ihracat gerçekleştirerek bir önceki döneme kıyasla ihracatını yüzde 44,9 oranında arttırdı. Ülke grupları bazlı ihracatımızda bu süreçte diğer Avrupa ülkelerine 117 milyon 22 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken bu ülke guruplarına olan ihracatımızda bir önceki yılın aynı dönemine oranla artışımız yüzde 70.8 oranındadır. Asya ve Okyanusya ülkelerine 81 milyon 497 bin dolar, Eski Doğu Bloku ülkelerine 79 milyon 892 bin dolar, Türki Cumhuriyetlere 47 milyon 730 bin dolar, serbest bölgelere ise toplam 7 milyon 50 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Türkiye genelinden Ağustos 2021 yılında gerçekleştirilen ihracat toplamı 238 milyon 66 bin dolarken Ocak-Ağustos 2021 dönemi ihracat toplamımız ise 2 milyar 69 milyon 55 bin dolardır.” diye konuştu.

Türkiye’nin ürettiği makine halısının en büyük alıcı ülkesinin ise 792 milyon 155 bin dolarla Birleşik Devletler olduğuna dikkat çeken Kaplan, bu ülkeye olan ihracatın 2020 yılının aynı dönemine oranla yüzde 50,7 oranında arttığını ifade ederek şunları söyledi:

“2021 yılının sekiz aylık diliminde ülke bazlı ihracatımızda ilk ilk beş sıradaki ülkeler arasında 92 milyon 155 bin dolarla Birleşik Devletle, 113 milyon 500 bin dolarla Birleşik Krallık, 103 milyon 539 bin dolarla Almanya, 98 milyon 507 bin dolarla Birleşik Arap Eminlikleri ve beşinci sırada 72 milyon 945 bin dolarla Mısır gelmektedir. Bu ülkeleri 70 milyon 484 bin dolarla Irak, 59 milyon 740 bin dolarla Libya, 51 milyon 45 bin dolarla Bulgaristan, 35 milyon 225 bin dolarla Kanada ve 33 milyon 44 bin dolarla da Kuveyt takip etmektedir.”

“Türkiye en fazla makine halısı ve tüfte halı ihracatı yaptı”

Ürün bazlı ihracatı da değerlendiren Kaplan, “Türkiye genelinden Ocak-Ağustos 2021 döneminde toplam 1 milyar 759 milyon 602 bin dolarlık makine halısı, 272 milyon 260 bin dolarlık tüfte halı, 31 milyon 275 bin dolarlık el halısı ve 5 milyon 918 bin dolarlık çeşitli kilim ihracatı gerçekleştirilmiş toplamda ülkemize halı ihracatçısı firmalarımız 2 milyar 69 milyon 55 bin dolarlık döviz girdisi sağlamıştır. Bütün ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.” dedi.

Kaplan, Türkiye genelinden en fazla halının ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki halı ihracatçıları tarafından gerçekleştirildiğini aktardı.

“Türkiye’nin halı ihracatının yüzde 71’i Gaziantep’ten”

Türkiye genelinden gerçekleştirilen halı ihracatında iller bazlı ihracatta Gaziantep’in ilk sırada yer aldığını ifade eden Kaplan, “İller bazlı ihracatta elbette ilk sırada makine halı üretiminde dünya lideri pozisyonunda olan Gaziantep gelmektedir. 2021 yılının sekiz aylık diliminde Gaziantep’ten toplam 1 milyar 468 milyon 400 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Bu rakam toplam tutarın yüzde 71’ine denk gelmektedir. Yani Türkiye halı ihracatının yüzde 71’i tek başına Gaziantep’ten gerçekleştirilmiştir. İller bazında ikinci sırada 448 milyon 463 bin dolarla İstanbul, üçüncü sırada ise 48 milyon 941 bin dolarla Uşak yer almaktadır. Bu illerimizi ise 14 milyon 164 bin dolarla Bursa, 13 milyon 538 bin dolarla Denizli ve 13 milyon 307 bin dolarla Isparta takip etmektedir. Türkiye genelinden toplam halı ihracatımız 2 milyar 69 milyon 55 bin dolardır.” şeklinde konuştu.


Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Kamu bankaları kredi faiz oranlarını indirdi
Kamu bankaları kredi faiz oranlarını indirdi
Dövizde son durum
Dövizde son durum
Küresel piyasalar haftaya karışık seyirle başladı
Küresel piyasalar haftaya karışık seyirle başladı
Borsa haftaya düşüşle başladı
Borsa haftaya düşüşle başladı
Yargıtay'dan dikkat çeken karar: Vasıflı işçi, asgari ücretle çalıştırılamaz
Yargıtay'dan dikkat çeken karar: Vasıflı işçi, asgari ücretle çalıştırılamaz
Altın ve dövizdeki yükseliş halkın alım gücünü düşürdü
Altın ve dövizdeki yükseliş halkın alım gücünü düşürdü
Kadınlar aldıkları kurslarla meslek sahibi oluyorlar
Kadınlar aldıkları kurslarla meslek sahibi oluyorlar
İkinci el otomobilde satışlar azaldı, fiyatlar yükseldi
İkinci el otomobilde satışlar azaldı, fiyatlar yükseldi
Öğrencilere maddi destek verilecek!
Öğrencilere maddi destek verilecek!
Kamu bankalarından faiz indirimi atağı
Kamu bankalarından faiz indirimi atağı
Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı şehirler açıklandı! Türkiye'den iki şehir ilk 10'da
Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı şehirler açıklandı! Türkiye'den iki şehir ilk 10'da
Akaryakıta bir zam daha
Akaryakıta bir zam daha
Fiyat artışları sanayicileri zora sokuyor
Fiyat artışları sanayicileri zora sokuyor
Bu yıl araçların kışlık bakım fiyatları cep yakacak
Bu yıl araçların kışlık bakım fiyatları cep yakacak
Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?
Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?
Dövizde son durum
Dövizde son durum
Borsa güne yatay başladı
Borsa güne yatay başladı
Bütçede aslan payı eğitime ayrıldı! Eğitim sendikaları bütçeyi yetersiz buldu
Bütçede aslan payı eğitime ayrıldı! Eğitim sendikaları bütçeyi yetersiz buldu
Türkiye son 20 yılda ihracatını 6 kattan fazla artırdı
Türkiye son 20 yılda ihracatını 6 kattan fazla artırdı
Altın tarihi zirveyi gördü!
Altın tarihi zirveyi gördü!
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!
Bugün altın fiyatları ne kadar?
Bugün altın fiyatları ne kadar?
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplanıyor
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplanıyor
Dolar bugün ne kadar oldu?
Dolar bugün ne kadar oldu?
Tüketici güven endeksi azaldı
Tüketici güven endeksi azaldı
Yurt içi piyasalar Merkez Bankası'na odaklandı
Yurt içi piyasalar Merkez Bankası'na odaklandı
Borsa güne yatay başladı
Borsa güne yatay başladı
Önce benzin ve motorin şimdi ise LPG'ye zam!
Önce benzin ve motorin şimdi ise LPG'ye zam!
En yüksek bütçe eğitim ve sağlığa!
En yüksek bütçe eğitim ve sağlığa!
2022 yılı bütçesine pay gelirlerinden 46,2 milyar lira katkı sağlanacak
2022 yılı bütçesine pay gelirlerinden 46,2 milyar lira katkı sağlanacak
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
İhracatçılara son dakika müjdesi
İhracatçılara son dakika müjdesi
Mehmet Rüştü Uzel’den 9,5 milyonluk üretim!
Mehmet Rüştü Uzel’den 9,5 milyonluk üretim!
Gıda fiyatlarındaki artışa yeni çözüm
Gıda fiyatlarındaki artışa yeni çözüm
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi arttı
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi arttı
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Dolar bugün kaç TL?
Dolar bugün kaç TL?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Altın fiyatları bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Türkiye'nin dünya ihracatındaki payı ilk kez yüzde 1'in üzerine çıktı
Türkiye'nin dünya ihracatındaki payı ilk kez yüzde 1'in üzerine çıktı
Küresel piyasalarda gözler İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey'de
Küresel piyasalarda gözler İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey'de
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa günü yükselişle tamamladı
Milyonlarca kişi heyecanla bekliyor: Ufukta zam göründü
Milyonlarca kişi heyecanla bekliyor: Ufukta zam göründü
Doların gözü Merkez Bankası'nda! İşte kurda son durum
Doların gözü Merkez Bankası'nda! İşte kurda son durum
ASKON ve Bereket Sigorta güçlerini birleştirdi
ASKON ve Bereket Sigorta güçlerini birleştirdi
Yeni bir zam daha kapıda!
Yeni bir zam daha kapıda!
Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?
Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?