16 Temmuz 2019 Salı
“Uyuşturucuya asla müsaade etmeyiz”

“Uyuşturucuya asla müsaade etmeyiz”

Uyuşturucu ile mücadele değerlendirme toplantısı Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında gerçekleşti.

ŞKM gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Gül, Yerel yönetimler ile birlikte uyuşturucu ile mücadele edeceklerini vurgulayan “Şu anda dünyada, Türkiye’de ve Gaziantep’te uyuşturucu sorunu var. Gaziantep uyuşturucunun çok kullanıldığı çok satıldığı şehirlerden biri değil. Rakamları gördük ve Türkiye’de ilk onun içinde olmadığımızı da gördük. Bu Gaziantep’te uyuşturucu yoktur, satılmıyor, kullanılmıyor anlamına gelmiyor. Bu olaya istatistik olarak bakmamak gerek. Bir kişi bile bağımlı ise bu olayla mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Bir kişinin bile heba edilmesine asla müsaade etmeyiz” dedi.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Uyuşturucu ile mücadele değerlendirme toplantısı Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında gerçekleşti.  Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde (ŞKM) gerçekleşen toplantıya; Vali Gül’ün yanı sıra il protokolü ve muhtarlar katıldı.

GAZİANTEP TÜRKİYE’DE İLK ONUN İÇİNDE DEĞİL

ŞKM’de düzenlenen Uyuşturucu ile mücadele değerlendirme toplantısında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, dünyada, Türkiye’de yaşanan uyuşturucu sorununa dikkat çekerek, “Şu anda dünyada, Türkiye’de ve Gaziantep’te uyuşturucu sorunu var. Gaziantep uyuşturucunun çok kullanıldığı çok satıldığı şehirlerden biri değil. Rakamları gördük ve Türkiye’de ilk onun içinde olmadığımızı da gördük. Bu Gaziantep’te uyuşturucu yoktur, satılmıyor, kullanılmıyor anlamına gelmiyor. Bu olaya istatistik olarak bakmamak gerek. Bir kişi bile bağımlı ise bu olayla mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Bir kişinin bile heba edilmesine asla müsaade etmeyiz. Gaziantep şanslı bir şehir. Sunumlarda gördük. Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkezi Türkiye’de örneği olmayan bir merkez. Sayın bakanımıza bu konuda çok teşekkür ediyoruz” dedi.

YEREL YÖNETİMLER İLE BİRLİKTE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE EDECEĞİZ

Yerel yönetimler ile birlikte uyuşturucu ile mücadele edeceklerini vurgulayan Vali Gül, “GASMEK’ler başta olmak üzere tüm belediyelerimizle uyuşturucu ile mücadele edeceğiz. Bu sosyal tesislerimizde sunacağımız her bir hizmet uyuşturucu ile mücadeledir. Geçtiğimiz yıl okulların dış güvenliğinin sağlanması için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Riskli okullara ilk defa güvenlik personeli verildi. Büyükşehir Belediyesi’nin de katkısıyla okullara kamera sistemleri kurulmaya başlandı. Okullarımızın önünde sıkıntılı bir durum var mı yok mu bunu görebiliyoruz.  Yine metruk binaları belediyelerimiz yıkmaya başladı ve yıkılmaya da devam ediliyor. Yine ilçe belediyelerimizle bu yıl okul spor kulüpleri kuruyoruz. Lisanslı çocuklarımıza spor yapacağı alanlar oluşturmak istiyoruz. Amacımız kimse uyuşturucuya bulaşmasın” dedi.

GAZİANTEP GÜVENLİ BİR ŞEHİRDİR

Gaziantep’in güvenli bir şehir olduğunu belirten Vali Gül, “Uyuma sistemi diye bir uygulama var. Sizlerden ricam akıllı telefonlarınıza bu uygulamayı indirin ve madde bağımlılığı ile ilgili bir durum gördüğünüzde hemen bu sistem üzerinden şikâyette bulunun. Gaziantep güvenli bir şehirdir.  Daha güvenli olabilir mi evet olabilir. Bunun için de el ele vermemiz gerekiyor. Aile çocuğuna sahip çıkacak, arkadaşlar birbirine sahip çıkacak. Çocukların spor yapabileceği iyi ortamlar sağlayacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımızla Spor Bakanımıza gittik ve şehrimizin spor salonlarına ihtiyacının olduğunu söyledik. Toplamda 20 spor salonu ve altı tane de havuz yapma sözü verdiler. 26 tesis çok önemli bir rakam. Cumhuriyet döneminde Gençlik Sporun yaptığı toplam tesis sayısı 35 tane. Bu sayıyaa ilave 26 tesis yapılması çok önemli rakam ama yetmez. Gaziantep’in bugünü dünden daha iyi. Yarını da bugünden daha iyi olacak” diye konuştu.

 2 BİN 362 HASTA TEDAVİ ALDI

Toplantıda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay da, “158 yataklı Hidayet Topçuoğlu tesisimiz var. Oya Bahadır Yüksel tesisimiz var. 18 yaş altı çocuklarımız özellikle erkek çocuklarımız yatarak tedavi edilmektedir. Suça eğimli çocuk ve ergenlerimizi maddeden uzaklaştırmak istiyoruz. 2 bin 362 hastamız Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezimizden tedavi almıştır. Ulaşılan hasta sayısı 2016 yılında 426, 2017 yılında 502, 2018 yılında 420’dir. Yatılı olarak tedavi gören çocuklarımıza baktığımızda 2016 yılında 186, 2017 yılında 156, 2018 yılında 182. Bu tesisimizi Amerika’daki bir modelden esinlenerek oluşturduk. Amacımız meslek edindirme kursları ile tedavinin bir alanda yürütülmesidir. Maddeden arındırılmış kişiler için önemli olan takiplerinin sağlanabilmesidir. Sigara kullanma yaşı ne kadar küçülürse maddeye geçiş de o kadar hızlandığını görüyoruz” dedi.

YEŞİLAY TÜRKİYE VE DÜNYAYA ÖRNEK FAALİYET GÖSTERDİ

Toplantıda konuşan Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Şubesi Başkanı Fatih Tamer ise, “Yeşilay madde bağımlılığı ile mücadele veren gönüllü bir kuruluştur. Bizim çalışma alanımız bağımlılık alanında her şeyi kapsıyor. Yakın zamanda yeme içme ile ilgili yeni bağımlılık türleri de hayatımıza girmeye başladı. Yeşilay’ın 120 tane şubesi var. Şu anda Yeşilay Cemiyeti sayesinde tüm dünyada Yeşilay Federasyonu kuruldu ve 52 farklı ülkede Yeşilay kuruldu. Türkiye dünyaya örnek faaliyet gösterdi bu alanda. Her ülke bağımlılıkla mücadele ediyor. Önleme faaliyetleri bizim en önemli çalışma alanımızdır” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

9.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz