Referans Gazetesi


Mehmet Fener

28 Mayıs 2022

Teknoloji bağımlılığı

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve internetin devreye girmesiyle de TV'nin pabucu kolayca dama atıldı. Hükmedebildiği bir ekranla baş başa olmak ve tuşların ucundaki hayat herkesin daha fazla hoşuna gitti. 2 yaşında bir bebek dahi minik parmaklarıyla hâkim olabildiği bu ekranda kendine bir şeyler bulabildi. Bu hızlı değişim kültürleri ne olursa olsun insanların sosyal yaşamında radikal değişikliklere yol açtı. Bebekler ve çocuklar anne babasından daha çok ekrana bakmaya başladılar.

Ağladığında, huzursuz olduğunda susturucu olarak kullanıldı ekran. Bu iş anne babaların ya da bebeğe bakım veren kişilerin de işine de geldi. Çocukla zaman geçirmek, oyun oynamak, sohbet etmek çaba gerektiren eylemler idi. Zihni ve bedeni yorgun anne babaların kurtarıcısı oldu akıllı telefon ve tabletler. Çocuk ağladıkça eline bu aletler verildi, ellinden alınınca çocuk ağladı, sussun diye tekrar verildi. Bu döngü teknoloji bağımlılığının temellerinin atılmasında en büyük rolü oynadı aslında.

Fiziksel şikâyetler: Gözlerde yanma, boyun kaslarında ağrı ve sertleşme, beden duruşunda bozukluk, elde uyuşukluk, halsizlik.


Sosyal şikâyetler: Akademik başarıda düşüş, kişisel, aile ve okulda diyalog sorunları, zamanı idare etmede başarısızlık, uyku bozuklukları, yemek yememe, aktivitelerde azalma, sosyal medya arkadaşları dışında izolasyon.


Bu makaleyi paylaş:
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Enflasyonun teknolojik etkisi

12 Ağu 2022

Çin - Tayvan krizinin teknolojik sonuçları

05 Ağu 2022

Teknoloji devinin başına tanıdık isim

29 Tem 2022

Güçlü Şifre Nasıl Olmalıdır?

23 Tem 2022

Sinek beyni hacklendi

22 Tem 2022

Teknoloji devlerinden işler kötü sinyalleri

15 Tem 2022

Togg'a ÖTV düzenlemesi

01 Tem 2022

Gittigidiyor Türkiye’den çekiliyor

24 Haz 2022

Dijital Dünyanın Dijital İnsanları

18 Haz 2022

EPDK’dan teknoloji şirketlerine soruşturma

17 Haz 2022