17 Haziran 2019 Pazartesi
Kardeşlik bedel ister

Mustafa Şimşek

Kardeşlik bedel ister

Kardeş denildiğinde akla genellikle aynı anneden ve babadan dünyaya gelen kişiler gelmektedir.

Bu soy-sop kardeşliğinin dışında bir de ALLAH'IN kardeş kıldığı aynı dine mensup olan insanların aynı anneden ve babadan doğmadığı halde karındaş olarak tabir ettiği din kardeşlerimiz de var ki bunların hakları da aynı anne ve babadan olan kardeşlerimizle de aynıdır.

Hucurat Suresi 10. Ayette rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. ALLAH'A karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.

Yine bir hadis'i şerifte PEYGAMBER efendimiz bizlere hitaben şöyle buyurmaktadır:

“Müslüman, müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir müslümandan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.”(Buhari, Mezalim 3)

Hadis ve ayetlerden de öğrendiğimiz üzere din kardeşlerimize sahip çıkmak ,onların bir ihtiyacı ve sorunu olduğunda aralarını bulmak, sürekli olarak yapıcı olmak, ufak tefek hatalar ve kusurlara takılmamak müslümanlar olarak asli görevlerimizdendir.

Dünyanın birçok yerinde ne yazık ki müslümanlar ciddi problem ve sıkıntılar la karşılaşmakta ve bizler sanki hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam etmekteyiz.

Yine yanı başımızda yıllardır devam eden bir savaş var ve çok ciddi zulümler yapılmakta oradan zor durumda kaldıklarından dolayı buraya sığınmış hayat şartları bizlere göre çok düşük olan insanlar var ve ne yazık ki onlara yardımcı olmak varken sürekli onlara karşı bir kin, nefret ve memnuniyetsizlik var.

Hasbelkader kader onlar muhacir durumunda sen de ensar, tam tersi olabilirdi.

Irzına, namusuna, dinine, malına, dil uzatılan sen olabilirdin ve şuan evinde, memleketinde, sıcak yatağında olmayabilirdin.

Veya yarın o duruma düşmeyeceğine bir garantin var mı?

ALLAH'IN senin egonu tatmin etmek için bu müslümanlara vereceğin birkaç parça eski eşyana mı ihtiyacı var ki: Hayır sadece safını belli edecek elinden geleni yapacaksın başka bir şeye karışmayacaksın.

Sağda solda, sosyal medya' da pervazsızca konuşmak provakatif cümleler sarf etmek Müslüman'ın ahlakı değil kusura bakmayın.

Kardeşlik bedel ister, fedakârlık ister, samimiyet ister, elini taşın altına koymanı ister, hataları kusurları görmezden gelmeni ister.

Hata yapan olacak, hamlık yapan olacak, yanlış yapan olacak tüm bunları araştırmak kusur aramak değil senin görevin, senin görevin yanlışı, hatayı, kusuru kapatmak olacak.

Netice itibariyle iyi bir Müslüman olmak asıl hedefimiz olmalıdır. İyi bir Müslüman olmanın yolu ise sadece ibadetlerimizi yapmaktan değil ALLAH'IN bizlerden istediği gibi bir hayat yaşamakla geçiyor.

Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın ümmet bilinciyle kardeşlik bilinciyle yaşamayı nasip etsin...

31.12.2018 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap