6 Aralık 2019 Cuma
Ters giden birşeyler var

Mustafa Şimşek

Ters giden birşeyler var

Hayata geliş amacımız Rabbimiz' in rızasını kazanmak ve ebedi olan ahiret yurduna Rabbimizin bizlerden istediği şeyleri yapıp, men ettiği şeylerden kaçınarak ,ebedi olan hayata azık biriktirmek iken : ne yazık ki günümüz dünyasında asıl amacımızı heva ve heveslerimize kurban etmiş durumdayız. Müslümanlar olarak hayatımızın her alanında: ALLAH'ın emir ve yasaklarına boyun eğmek PEYGAMBER(S.A.V)' nin de bizlere öğrettiği bir hayat tarzını rehber edinmek en öncelikli gayemiz bunu hepimiz çok iyi biliyoruz , ama ne yazık ki eylemlerle söylemlerimiz hiç birbirine uymuyor . Bize gerçekten birşeyler yanlış mı öğretildi yoksa tamamen plansız proğramsız kendi nefsimizin hülyalarına mı dalıp geldik bu noktaya.

Dini ve toplumsal değerlerimiz: haya, namus, iffet, görgü kuralları, örf, adet bunlar bizleri bağlamaz oldu, adam flört ediyor, ha ha ha ki ki ki gülüp geçiştiriyoruz oğlanın kız arkadaşı, yok kızın oğlan arkadaşı bi durun yav gülünecek birşey değil ya bu ! bildiğin namussuzluk gülünecek bir tarafı yok bunun. Müslümanlar olarak sorumluluklarımızı çok iyi biliyoruz aslında . Hatta o kadar çok biliyoruz ki eleştiri yaparken çok insafsızca yapıyoruz istediğimiz gibi tevil ediyoruz, çok biliyor ve çok konuşuyoruz.

Sahabelerin çoğu bizim okuduğumuz kadar okumamıştı, çoğu okuma yazma bilmiyordu, ama okuduğunu uygulamadan bir diğer ayete geçmiyordu . PEYGAMBER(S.A.V) 'nin öğrettiği birşeyi eve gittikten sonra veya kendince yorum yaptıktan sonra değil, hemen oracıkta uyguluyordu . Ama ne yazık ki şu an geldiğimiz noktada bizden daha iyi alim, daha iyi hoca, daha iyi siyasetçi yok herşeyden anlıyoruz her konu hakkında konuşuyoruz ama altı boş neredeyse söylediğimiz hiçbirşeyi hayatımıza uygulamamak huy oldu, konuşmamak yorum yapmamak ayıp oldu . Kafamıza estiği gibi yaşıyoruz, hiç kimseyi takmıyor herkesten iyi biliyor, istişare etmiyoruz, istişare ettiğimizde bu birşey bilmiyor denilmesinden korkar olduk.

Hal böyle olunca şeytan da boş durmuyor istediğini yaptırıyor bizlere. Hayatımızın neresine bakarsak bakalım halt etmişiz neredeyse doğru hiçbirşeyimiz yok, çocuğumuzu paket proğramlar facebook, eşimizi Instagram, bizi de twitter yönetiyor. Dışardan bakıldığında müslüman olduğumuzu gösteren hiçbirşeyi yok aile hayatımız, giyinişimiz, eşlerimiz, dünyaya bakış açımız aklınıza gelebilecek herşey bir gavurun hayatı gibi, hiçbir fark yok ne yazık ki.

Kıyafet alacağız ya bol birşeyler yok mu diyorsun yok abi düdük gibi, eşlerimize bakıyorsun, tesettür diyorsun düdük gibi renkli renkli tüm dikkatleri üzerine çekecek ne varsa o şekilde, çocuklarımızın saç tıraşı bilmem hangi futbolcunun tıraşı, peki nerde kaldı ALLAH'ın bizlerden istediği şeyler neden bir müslüman profilimiz yok hayatımız hangi alanı olursa olsun konuşmamız, icraatlerimiz, giyim kuşam ne dersek diyelim neden dışardan bakıldığında bu adam müslüman denilmiyor .

Neden bu adam müslüman kardeş bu adam ucunda ölümde olsa yalan söylemez denilmiyor, neden sakallılardan kaçılıyor neden bu adam müslüman ucunda ölümde olsa sözünde durur denilmiyor, biz bu hale getirdik yavaş yavaş hiç kimse zorlamadı acı ama bizim eserlerimiz bunlar. Çocuğun tipine bakıyorsun babası gülerek zamane çocuğu diyor, sen uyarmasan, örnek olmaysan yanlışları doğru kabul eder bu çocuk oda öyle öğretir çocuklarına gülünüp geçilecek birşey değil ağaç yaş iken eğilir sen eğiteceksin sen öğreteceksin, Sanki onun bunun çocuğu der gibi, söylüyoruz( zamane çocuğu) diye bu zaman da da olsa, başka zaman dada senin çocuğun, ümmetin çocukları bunlar, cennet azığımız bunlar. sen öğretmeliydin! Bilmem hangi sosyal ağdaki , hangi ne idüğü belirsiz kişiler değil.

Acilen kendimize çeki düzen vermememiz lazım özümüze dönmemiz lazım aksi halde namus, haysiyet, izzet ve onurdan mahrum dinle imanla alakası olmayan bir toplum geliyor arkamızdan ve bunları bizler yetiştiriyoruz. Rabbim hatalarımızı fark ettirsin cümlemizi ıslah eylesin inşallah

 

12.07.2019 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap