Referans Gazetesi


İbrahim HALİL ER

04 Temmuz 2022

Başarılı Bir Sınav Nasıl Olmalı?

Başarının takibi, en azından başarı kadar önemlidir. Çünkü takip edilmeyen bir öğrenci ve hatta öğretmen zamanla rutinleşmektedir. Öğretmen ve öğrenci performansı sürekli takip edilmeli ve bunlar not tutulmalı ve hatta her öğrenci ve öğretmen için dosya oluşturulmalıdır.

Sınavlar iyi organize edilmeli, sınavlarda öğretmenlerin sınıfı cezalandırma amacına yönelik soru sormasına izin verilmemeli, sorular 3 boyutlu olmalıdır. Yani başarılı ve zeki öğrenciyi görmeye yönelik zor ve karmaşık soru, çalışan öğrenciyi tespit etmeye yönelik orta dereceli sorular ile her öğrencinin yapabileceği kolay sorular sorulmalıdır. Bu soru dağılımı piramit sistemine göre olmalıdır. Bu soru sistemi ile öğrencilerin motivasyonu düşürülmeyeceği gibi, başarı seviyesi de düşürülmemiş olur.

Sınavlardan sonra analiz sistemine geçilmelidir. Analiz, not toplamı üzerinden değil, soru dağılımı ve bu dağılıma verilen cevap üzerinden yapılmalıdır. Nasıl olacak bu? Yani sorular belli konularda yoğunlaşmayacağı gibi, her soru belli bir bilgiyi ölçecek şekilde sorulmalı, bu soru tipine cevap veremeyen ya da yanlış yapan öğrencilerin o konuyu anlamadıkları ya da neyi ne kadar anladıkları anlaşılacağından öğretmen verdiği dersin ne kadarının anlaşıldığı ve ne kadarının anlaşılmadığını görebilmektedir.

Öğretmen, başarılı olan, anlayan öğrenci ile başarısız ya da anlamayan öğrenciyi ayırt edebilmiş olacaktır. Başarıyı toplamda değil tek tek konu bazlı incelemeli, asıl olan verilen tüm konuların anlaşılmış olmasıdır. Burada kolay ve orta dereceli soruları çözemeyen öğrenciler acilen bakıma alınmalı ve eksikleri giderilmelidir. Zor ve karmaşık soruları suhuletle çözen öğrenciler takibe alınmalı ve başarılı görüldüğünde özel eğitim veya üst düzeyli eğitim verilmelidir.


Bu makaleyi paylaş:
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Sömürgeleştirmek

13 Ağu 2022

Somali'de İslam

11 Ağu 2022

Korkular

10 Ağu 2022

Okullar ile ilgili bir çalışma -2

06 Ağu 2022

Alimlerin/Mürşitlerin Sohbetlerinde Bulunun

03 Ağu 2022

İblis Bir Melek Mi?

02 Ağu 2022

Ordu

30 Tem 2022

Okullar ile ilgili bir çalışma -3

28 Tem 2022

Dünya çile yeri değil bakmasını bilene,

27 Tem 2022

Hiç bir şey yokken söz vardı

26 Tem 2022