Referans Gazetesi


İbrahim HALİL ER

14 Eylül 2021

Eğitimde yeni paradigma için

Eğitimde çağdaşmak ve yeni bir paradigma oluşturmak istiyorsak, öncelikle eğitmenlerimizin üzerindeki papaz ve kardinal kıyafetlerini çıkarmamız gerekir.

Ayrıca dinsel ifadeler olan, yani kilise yönetimi ve hocaları anlamına gelen Rektör ve Dekan kavramları ile Lise ve Üniversite ifadelerini de bir an önce millileştirmemiz gerekir.
Yani biz milli eğitim diyoruz ama kullandığımız kelime ve kıyafetler bile milli olmadığı gibi hristiyan dininin şiarlarıdır.

EK
REKTÖR: Kelime, Hristiyanlık dininde kilisedeki idarecilerden birinden türetilmiştir. Özellikle Anglikan ve Katolik kiliselerinin bazılarında rektörler vardır.

İngilizcesi `rectorate` olarak geçer. Almanca, Norveçce, İsveçce ve Lehçe`de `Rektor` olarak geçer. İtalyancası: Rettore. Fincesi: Rehtori.

DEKAN: Almanca dekan "üniversitede bölüm başkanı" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Geç Latince decanus "kilise hiyerarşisinde bir rütbe" sözcüğünden alıntıdır.

LİSE: Bu kelime Fransızca kökenlidir. Napolyon tarafından 1801 yılında kurulan üniversitenin hazırlık okuluna verilen addır.
Fransızlar da bu kelimeyi Yunanlılardan almışlardır. Bu kelimenin kökeni Yunanca Likya sözcüğüne dayanır. Atina'da Yunan tanrısı Apollon için bir tapınak ve bahçe yapılmıştır. Apollon Likyalı olduğu için bu tapınağa da Likeum denilmiştir. Apollon aynı zamanda bilgeliğin tanrısıdır. Daha sonra bu tapınağın bahçesinde Aristo okulunu kurmuş ve böylece Likeum okulu olarak yaygınlaşarak günümüz Lise'nin oluşumunu sağlamışıtr.

ŞERH
İşte bütün bunlar bizim bir medeniyet ididamızın olmadığını, medeniyet kurucu unsuru olmak yerine taklitçi olduğumuzu göstermektedir.


Bu makaleyi paylaş:
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Arap isyanının arka planı ve ittihat terakki partisi

20 Eki 2021

Eğitim ve felsefe üzerine

19 Eki 2021

Cemal Paşa Filistin’deki Yahudileri Sürdü

16 Eki 2021

Eşinizi susturmayın

09 Eki 2021

Yunanlıların kökeni

05 Eki 2021

Cumhuriyet döneminin Türkçe ibadet projesi neden başarılı olamadı

02 Eki 2021

Cumhuriyetin dine bakisi ve islami protestanlastirma

01 Eki 2021

Hz. Yusuf'un annesi

29 Eyl 2021

Serbest piyasa ekonomisi ve islam ekonomi modeli uzerinde bir mulahaza

28 Eyl 2021

EĞİTİMDE NELER YAPABİLİRİZ?

18 Eyl 2021