Referans Gazetesi


Mehmet Fener

14 Ocak 2022

Gaziantep’te Metaverse

Metaverse evreni üzerine birçok farklı yazı yazmış ve bu yazılarla metaverse evreninin nasıl bir teknoloji olduğundan bahsetmeye çalışmıştık. Henüz çok taze bir teknoloji olması sebebiyle de tam bir tanımı yapılmasa da son derece de ilgi odağı haline gelmiş bir teknoloji.

Bu teknolojik gelişme genel tanımlaması itibariyle, Metaverse kavramını anlamak için öncelikli olarak kelimenin kendisine bakmalıyız. “meta” Yunancada “sonra, öte” anlamına gelen bir kelime. Meta kelimesi ve İngilizcedeki “universe” kelimelerinin birleştirilmesi ile türetilen Metaverse de kısaca “evrenötesi” anlamına geliyor.

Bu teknoloji Türkiye’de de kendisine büyük bir kitle buldu. Gün geçtikçe kendisini daha fazla ön plana çıkaran metaverse, Türkiye genelinde kendisine bir değer biçti. Bu değeri talep üzerinden oluşturan metaverse, Türkiye’de bir çok farklı kullanıcısını bulmuş durumda.

Türkiye’nin yanı sıra bu teknoloji Gaziantep’e de ulaştı. Bugün edindiğim bir bilgiye göre, Gaziantep’te metaverse çalışmaları başlamış. OSB Teknokent’te bir firma bu alanda öncü rolü oynayarak bir fabrikanın dijital ikizini metaverse evreninde kurmuş.

Bu durum beni oldukça sevindirdi. Böylesine yeni bir teknolojinin, sanayi kenti olan ve kendini geliştirmek için çabalayan Gaziantep’e bu kadar erken ulaşması. Gaziantep sanayisinin gelişime ne kadar açık olduğunu gösteriyor.


Bu makaleyi paylaş:
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Teknoloji Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu?

17 May 2022

Samsung’ta 6G teknolojisi

13 May 2022

Teknoloji şirketleri en değerliler arasında

07 May 2022

Musk’ın Twitter planı

29 Nis 2022

Uzaktan kimlik doğrulama teknolojisi

23 Nis 2022

Türkiye’den dünyaya açılan bir teknoloji şirketi

15 Nis 2022

Teknoloji Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu?

13 Nis 2022

İletişim Nedir?

09 Nis 2022

Dijital alışkanlıklar geri dönülmez eşikte

08 Nis 2022

Teknoloji şirketleri savaş suçları kanıtlarını mı siliyor?

02 Nis 2022