Referans Gazetesi


Enver Mıhcıoğlu

12 Nisan 2021

Sünnetin önemi

Dikkatinizden kaçmamıştır; sosyal medyada bir zamandır "Kuran bize yeter" diyerek Peygamberimiz Efendimizin uygulamalarını zımnen reddeden bir taife türedi.

* Sünnet, Hz. Peygamber'in ortaya koyduğu örneklik olarak üstün bir değer taşır. Ayrıca Kuran-ı Kerim'i herkesten iyi anlayan ve ayetlerin ilahi maksadını en iyi bilenin Allah'ın Resûlü olması sebebiyle de Müslüman için vazgeçilmez bir önemi vardır.

* Bu düşünceden hareketle âlimler Kuran ve Sünnet arasındaki ilişkiyi birkaç başlık altında toplamışlardır.

* Bu değerlendirmelerde kısaca sünnetin Kuran-ı Kerim'deki anlaşılması zor lafızları açıklama, kapalı hususları açma, genel gibi gözüken hükümleri sınırlandırma, umum ifade eden lafızlarını daraltma ve hakkında hüküm bulunmayan konularda yeni hükümler koyma gibi görevler üstlendiği vurgulanmıştır.

* Nitekim başta namaz, oruç, zekat ve hac gibi ibadetler olmak üzere pek çok ibadet Kuran-ı Kerim'de muhtasar şekilde emredilmiş; uygulaması Sevgili Peygamberimize bırakılmıştır.

* Örneğin, ahiret hayatına dair pek çok konuda Kuran-ı Kerim'de ayrıntılı bilgi bulunmamakta ancak sünnette bu konularda yeterince bilgiye yer yerilmektedir.

* Ayrıca, Peygamberimiz Efendimiz yüksek ahlakın timsali olup ümmetinin rol-modelidir. Müslümanlar O'nun yaşam tarzını kendilerine örnek alırlar ve "Mehmetçik" olmaya gayret gösterirler.

* Sünneti gözden düşürmeye çalışanların ortaya sürdüğü "sahte hadis" argümanına itibar etmemek gerekir. Zira ilk devir İslam alimlerinden başlamak üzere hadis alimleri hadisleri tarayan ve tasnif eden çok sağlam bir "hadis metodolojisi" geliştirmişlerdir.

* Bu gün elimizde bulunan muteber hadis kitaplarını kütüphanemizden eksik etmememiz lazım. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hadis konusunda çok ciddi çalışmaları var. Hadisleri tefsir ederek hayatın içine derç eden bu eserleri okuyalım, okutalım.


Bu makaleyi paylaş:
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Kork, Allah'tan korkmayandan!

06 Tem 2021

Kaderi doğru anlama!

15 Haz 2021

Sarı saçlım, yeşil gözlüm!

04 Haz 2021

Modern zamanların küresel haydutu!

31 May 2021

Sedat Peker parlatıcıları!

21 May 2021

Peygamberlik Müessesi ve zındıklar!

22 Nis 2021

Mülkün gerçek sahibi kimdir?

20 Nis 2021

İdam çıkan evde urgandan bahsedilmez!

13 Nis 2021

Sünnetin önemi

12 Nis 2021

Devletin Laikliği ile kişinin laikliği aynı şey midir?

09 Nis 2021