Depremin merkez üssü, ilk olarak Kırgızistan'ın Kızıl-Suu (Kızılsu) bölgesi olarak açıklansa da sonradan Doğu Türkistan'ın Aksu vilayetindeki Üç Turfan bölgesine bağlı Aykol kasabası olarak değiştirildi. Deprem; Kazakistan, Tacikistan, Doğu Türkistan ve Kırgızistan'da şiddetli bir biçimde hissedildi.

Doğu Türkistan, Kırgızistan Ve Kazakistan'da Deprem Şiddetli Bir Şekilde Hissedildi

Çin işgalindeki Doğu Türkistan ile Kırgızistan sınırındaki Aksu iline bağlı Üç Turfan'da 23 Ocak 2024 tarihi saat 00.09'da kuvvetli bir deprem meydana geldi. Deprem, Kırgızistan'da da yoğun bir şekilde hissedildi. Başkent Bişkek sakinleri, güçlü sarsıntıları hissetti. Bazı vatandaşlar ise evlerinden sokağa fırladı.

Kırgızistan medyası AKIpress'e göre; depremin büyüklüğü ise ilk veriler ışığında 6.7 olarak açıklandı. Ayrıca sarsıntı, Kazakistan'ın Almatı şehrinde de 4.0 büyüklüğünde hissedildi.

Kırgızistan ve Türkiye arasındaki saat farkı 3 saattir. Kırgızistan ve Kazakistan'da saatler Türkiye'den 3 saat ileridir.

Depremden Korkarak Dışarı Çıkan Vatandaşlar!

Deprem, Doğu Türkistan'ın Aksu Vilayetinde 7.1 Büyüklüğünde Hissedildi

Deprem, Doğu Türkistan'ın Aksu kentinin Üç Turfan kasabasında hissedildi. Sarsıntı, yerin 22 kilometre derinliğinde 7.1 büyüklüğünde meydana geldi. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, depremin merkez üssünü Doğu Türkistan'daki Aykol kasabası olarak değiştirdi. Deprem, Doğu Türkistan'ın birçok şehrinde şiddetli bir şekilde hissedildi.

Depremin merkez üssünde yer alan vatandaşlar, sosyal medyada yaşadıkları paniği paylaştı. Birçok insan, panikle sokaklara döküldü. Ancak, Doğu Türkistan’daki sıkı dijital denetim sağlıklı bilgi almayı zorlaştırıyor.

Kaynak: Haber Merkezi