Eskişehir Şehir Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Bölümü Uzmanı ve Uyku Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Vural Fidan, gece uykusunun enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kritik bir role sahip olduğunu belirtti. Yaptığı açıklamada, "7 saatten az uyuyan bireylerin hastalık oranının 3 kat arttığını" vurgulayan Prof. Dr. Fidan, özellikle pandemi döneminde bu konuda büyük bir tecrübe kazanıldığını ifade etti.

Uykusuzluk ve Enfeksiyon Hastalıkları İlişkisi

İnfluenza, koronavirüs, grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarının yaygın olduğu günlerde, kaliteli uykunun bağışıklık sistemine etkisinin önemli olduğunu belirten uzmanlar, günde 7 saatten az uyuyan kişilerin hastalanma riskinin arttığına dikkat çekiyor. Prof. Dr. Vural Fidan, "Yapılan çatışmalarda da 7 saatin altında uyuyan kişilerin hastalığa yakalanma ihtimalinin 3 kat daha fazla olduğu gözlemlenmiştir" dedi.

Soğuk Algınlığında Bu İlacı Sakın Kullanmayın! Uzmanı Uyardı Soğuk Algınlığında Bu İlacı Sakın Kullanmayın! Uzmanı Uyardı

Uyku Süresi ve Bağışıklık Sistemi

Uykunun, bireylerin hastalıklardan korunması ve tedavi sürecinin hızlandırılmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayan Prof. Dr. Fidan, "Pandemi döneminde büyük bir tecrübe kazandık. Vücut sağlığını korumak adına, immün sistemimizi güçlü tutmamız gerekiyor. Beslenme kadar uyku düzeni de bu süreçte kritik bir faktördür. 7 saatten az uyuyan kişilerin immün sistemlerinde ciddi bir azalma oluyor. Aynı mikroplara maruz kalan kişilerde, uyku süresi kısaldıkça hasta olma riski 3 kat artıyor. Bu bir kısır döngüdür. Solunum yolu enfeksiyonları, hava yolu tıkanıklığına bağlı olarak uykunun bölünmesine ve devam ettirilememesine neden oluyor. Bu da vücut direncinin düşmesine sebep oluyor. Bu döngüyü kırmak için kişilerin üst hava yollarını açık tutmalarını öneriyoruz. Burun temizliği, bu süreçte önemli bir adımdır. Hava yolumuzu burundan alıp ağızdan vermemiz, sağlıklı bir uykunun anahtarıdır" şeklinde konuştu.

Vural Fidan

Günlük 7 Saat Uyku ve Hormon Salgılanması

Günlük 7 saatlik uykunun gece saatlerinde olmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Fidan, gece uykusunun vücutta birçok hormonun salgılandığı kritik bir süreç olduğunu belirtti. Ayrıca, mecburi durumlarda gündüz uykusunun gece uykusunu tam anlamıyla yerine koymadığını ifade eden Prof. Dr. Fidan, "Gündüz uykusu, gece uykusunun yerini hiçbir zaman tutmaz. Vücudumuzun çalışma prensibi, gece aktif olan bir homeostatik sistem içerir. Bu sistem, büyüme hormonu, mutluluk hormonu ve vücut direncini sağlayan kortizon hormonları gibi birçok önemli hormonun gece yarısından sabaha kadar salgılandığını gösterir. Bu nedenle gece uykusunun önemini asla göz ardı etmemeliyiz" dedi.

Uykunun, enfeksiyon hastalıklarına karşı doğal bir kalkan oluşturduğunu belirten uzmanlar, bu süreçte düzenli ve yeterli uyku alışkanlığı edinmenin sağlıklı bir yaşam için önemli olduğunu vurguluyor.

Kaynak: İHA