Koca, diyabet riskini azaltmak ve komplikasyonlardan korunmak için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunması gerektiğini belirtti. Koca, ayrıca ileri yaşta olanlar, ailede diyabet öyküsü bulunanlar, obezite ve düşük fiziksel aktiviteye sahip kişiler, hamile kadınlar, bazı kronik hastalığı bulunanlar ve belirli ilaçları kullananlar gibi risk gruplarının, düzenli sağlık kontrolü yaptırma, ideal vücut ağırlığını koruma, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz gibi önlemlere özellikle uyması gerektiğini söyledi.

Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, diyabetin vücudun kan şekerini düzenleme yeteneğinin bozulmasıyla karakterize edilen kronik bir durum olduğunu, Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki ana türü bulunduğunu anlattı. Koca, Tip 1 diyabetin günlük insülin enjeksiyonları veya insülin pompası ile kontrol altına alınabildiğini, Tip 2 diyabetin tedavisinde ise sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve bazen ilaç veya insülin tedavilerinin gerekebildiğini kaydetti. Koca, her iki durumda da kan şekeri seviyelerinin düzenli olarak izlenmesi ve hekim ile sürekli işbirliği içinde olunmasının önemli olduğunu ifade etti.

Koca, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2014 verilerine göre, dünya çapında 422 milyon kişinin diyabetle yaşadığını, her yıl en az 1,5 milyon kişinin doğrudan diyabete bağlı nedenlerden hayatını kaybettiğini hatırlattı. Koca, Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (IDF) 2021 verilerine göre ise dünyada 537 milyon yetişkinin diyabetle yaşadığını, bunların yüzde 75’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olduğunu bildirdi.

Vakalar artıyor! İlaçlar yetersiz kalıyor Vakalar artıyor! İlaçlar yetersiz kalıyor

Koca, diyabet riskini azaltmak için alınabilecek önlemler arasında sağlıklı bir diyetin benimsenmesi, düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunması yer aldığını belirterek, şunları söyledi: “İşlenmiş gıdalardan kaçınmak, bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız proteinler tüketmek önemli. Ayrıca, haftada en az 150 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalı, sigara kullanımı ve alkol tüketiminden uzak durulmalı.”

Koca, diyabet risk gruplarının alması gereken önlemler hakkında da bilgi vererek, şöyle devam etti: “Risk grupları arasında ileri yaşta olanlar ve ailede diyabet öyküsü bulunanlar, obezite ve düşük fiziksel aktiviteye sahip kişiler, hamile kadınlar, bazı kronik hastalığı bulunanlar ve belirli ilaçları kullananlar yer alıyor. Bu gruplardaki bireylerin, düzenli sağlık kontrolü yaptırma, ideal vücut ağırlığını koruma, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz gibi önlemlere özellikle uyması gerekir.”

Koca, diyabet hastalarına ve risk grubunda olanlara şu mesajı verdi: “Diyabet, kontrol altına alınması mümkün bir hastalık. Hekiminizin belirlediği stratejiye uymanız şartıyla. BUGÜN, DÜNYA DİYABET GÜNÜ. Diyabet hastaları ve risk grubunda olanlar, buradaki bilgileri, hekimlerinin gerekli gördüğü tedaviyi ve yaptığı uyarıları her gün aklında tutmalı.”

Aylin Cıkcık