İsrail'in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde kanser tedavisine devam edemeyen 61 hasta ve beraberindeki 49 refakatçi Türkiye’ye getirildi. Bugün İsrail Sağlık Bakanı ile telefonda görüştüğünü açıklayan Bakan Koca, "Gazze'de güvenli bölgede sahra hastanesi kurmayı düşünüyoruz." dedi.

İsrail 7 Ekim'den beri devam eden saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’nde kanser tedavisine devam edemeyen 61 hastayı ve beraberindeki 49 refakatçiyi taşıyan uçak Türkiye’ye ulaştı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından kanser tedavisine devam edemeyen 27 hasta geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Mısır koordinasyonunda Türkiye’ye getirilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise El-Ariş Havalimanında yaptığı açıklamada, olabildiğince hastayı Türkiye’ye getirme çabası içerisinde olduklarını ifade etmişti. Bu çerçevede Türkiye ile Mısır Koordinasyonunda yürütülen tedavilerinin devamlılığını sağlamak için Türkiye'ye bugün 61 hasta ve beraberinde 49 refakatçiyi taşıyan A400M tipi uçak Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’na indi.

Öte yandan, Türkiye ile Mısır koordinasyonda tedavilerinin devamlılığını sağlamak için Türkiye'ye getirilen hastalara refakat etmek üzere 10 kişilik sağlık ekibi uçak içerisinde yerini aldı.

Askeri uçakla getirilen 61 hastayı hastaneye sevk edecek olan kara ambulansları ise havalimanında hazır olarak bekledi.

'Gizem' onların göbek adı! İlgi ve merak uyandırıyorlar 'Gizem' onların göbek adı! İlgi ve merak uyandırıyorlar

Hastaların, Ankara'daki Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleri başta olmak üzere çeşitli hastanelerde tedavi altına alınacakları öğrenildi.

Bakan Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hastalarla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Koca, "88'i hasta toplam 150 kişi getirmiş olduk." dedi.

Bugün İsrail Sağlık Bakanı ile telefonda görüştüğünü belirten Koca, "Gazze'de güvenli bölgede Sahra hastanesi kurmayı düşünüyoruz." diye konuştu. Koca, "Sahra hastanesi için İsrail ve Mısırlı bakanlarla görüştük." açıklaması yaptı.

Kaynak: İHA/ AA