Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) mart ayında yıllık yüzde 68,50, aylık yüzde 3,16 arttı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten enflasyon rakamlarına ilişkin ilk açıklama geldi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, mart ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Şimşek, enflasyonla mücadelede kararlılık mesajı verdi.

Şimşek, açıklamasında şunları kaydetti:

Restoran ve kafe boykotu başladı: Boykot diğer sektörlere sıçrar mı? Restoran ve kafe boykotu başladı: Boykot diğer sektörlere sıçrar mı?

"Aylık enflasyon, öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi. Para politikasındaki ilave sıkılaşma talepteki dengelenmeye önemli katkı sağlarken dış finansman imkanlarının daha da artması makro finansal istikrarı güçlendirecektir. Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız."

Kaynak: AA