Sosyal medya hesabından yaptığı açıklama yapan Bakan Şimşek, 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip olan ev sahiplerini uyardı.

Rönesans Halka Arz Sonuçları Açıklandı Mı?  RGYAS Kaç Lot Verir? Rönesans Halka Arz Sonuçları Açıklandı Mı? RGYAS Kaç Lot Verir?

Ev sahiplerin herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatan Bakan Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

"Gelir İdaresi Başkanlığımız, idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk.

Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz."

Kaynak: İLKHA