Son günlerde Antalya ve Muğla sahillerine vuran cansız bedenlerin kimlikleri ve nasıl öldükleri merak konusu olmuştu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, cansız bedenlerin çoğunun Suriyeli olduğunu ve kayıp bir tekne faciasının kurbanları olabileceğini belirtti.

Bakan Yerlikaya, son 6 günde Antalya kıyılarına 8, Muğla kıyılarına 1 olmak üzere toplam 9 cansız beden vurduğunu söyledi. Antalya’da kıyıya vuran cansız bedenlerden birinin, bir süre önce kaybolan M.Ş.E’ye ait olduğu değerlendirildiğini, kesin sonucun adli tıp incelemesi sonrası ortaya çıkacağını ifade etti.

Gazze'ye 2 bin 700 Tonluk Yardım Malzemesi Gönderilecek Gazze'ye 2 bin 700 Tonluk Yardım Malzemesi Gönderilecek

Antalya’da kıyıya vuran diğer cansız bedenlerin kıyafetlerinin üretim yerinin Suriye olduğu tespit edildiğini belirten Bakan Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz ay Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu belirlenmiştir. Meteorolojik veriler ise son bir haftadır hâkim rüzgârın Güney’den estiği; dalgaların Güney Doğu yönünden geldiğini göstermektedir. Bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle Antalya kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir.”

Muğla’da kıyıya vuran cansız bedenin ise 6 Ocak 2024 tarihinde Kurtoğlu Burnu 13 mil güneyinde kaybolan 3 düzensiz göçmenden biri olabileceği değerlendirildiğini bildiren Bakan Yerlikaya, sahile vuran cansız bedenlerle ilgili kimlik tespit çalışmalarının devam ettiğini, kolluk birimlerinin Cumhuriyet Savcılıklarıyla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Muhabir: Ahmet Kuş