Mynet’in haberine göre, Sağlıklı beslenmenin yanı sıra hastalıklara ilişkin yaptığı açıklamalarla da dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, cilt bakımına önem veren kadınlar için dikkat çeken bir uyarıda bulundu. Uzman isim yaşlanma karşıtı olan meyveye değindi ve akşam saatlerine kadar günün her anında tüketilebileceğini belirtti.

"SABAH AKŞAM" YİYİN DEYİP ÖNERDİ! TAM BİR DOĞAL İKSİR

Türkiye' de Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen kivi, vücut sağlığı açısından önemli vitamin ve mineraller içeren, yeşil renkli, küçük ve lezzetli bir meyvedir. Uzman isim C vitamini yönünden oldukça zengin olan kivinin yaşlanma belirtilerini azaltmada etkili olduğunu belirtti.

Sağlıklı beslenme ve kalp sağlığıyla ilgili verdiği tavsiyelerle bilinen uzman isim, kivinin aynı zamanda sağlıklı hücre sayısını artırdığını da söyledi.

Bir kış meyvesi olan kivi bilhassa yetiştiği dönemde tüketilmesi gerekiyor. Kivinin düzenli ve doğru oranda tüketildiği takdirde birçok yararı bulunuyor.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR!

Kivi meyvesi sağlıklı bir beslenme planı içinde yer aldığında birçok fayda sağlar. Kivi meyvesi yüksek miktarda C vitamini içerir ve bu da bağışıklık sistemini güçlendirir.

Evcil hayvanlarda Covid-19 tehdidi büyüyor Evcil hayvanlarda Covid-19 tehdidi büyüyor

C vitamini serbest radikallerle savaşarak vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olur. Kivi lif açısından zengindir ve bu da sindirim sistemine yardımcı olur. Lif bağırsak hareketliliğini artırır ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını azaltır. İşte, kivinin faydaları:

Kivi meyvesi göz sağlığı için önemli olan lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar içerir.

Potasyum açısından zengindir ve düzenli tüketildiğinde kalp sağlığını korur. Potasyum kan basıncını düzenler ve kalp ritimlerini korur.

Kansere karşı koruyucu etkileri olan fitokimyasallar içerir. Özellikle kivideki aktinidin adlı bir fitokimyasal kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir.

Kivi meyvesi cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olan E vitamini içerir. E vitamini cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve cildin nemli kalmasına katkıda bulunur.