CHP, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak kurultay sürecinde Özgür Özel’i destekleyen Karşıkaya Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı gösterdi. Özel, Tugay’la yaptığı görüşmede, “İzmir Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığınızı uygun gördük. Sizi tek isim olarak MYK’ya götüreceğiz. Burada onaylanırsanız Parti Meclisi’nde karar bağlayacağız.” dedi.

Bu karar, mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yeniden aday gösterilmeyeceği anlamına geliyor. Soyer, bir gün önce sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “İzmir üzerinden yürütülen polemiklerin asıl maksadı, Türkiye’de güçlü muhalefeti bölmek, zayıflatmaktır. Tabanda mümkün olan en güçlü işbirliklerini yaratmak ve tabanın sesine kulak vermek mecburiyetindeyiz. Toplumsal muhalefeti büyütmek için mücadeleye devam edeceğim.” demişti.

CHP’nin İzmir adayıyla ilgili kararı, yerel seçimlere iki aydan az bir süre kala siyaset gündemine bomba gibi düştü. CHP, İzmir’in bazı ilçeleri ile Hatay’ın ilçe belediye başkan adaylarını da belirlemişti.