Serbest piyasada çiğ süt fiyatının litresi 12 liradan 15 liraya yükseldi. Artış raflara da yansımaya başladı. Zincir marketlerde private label markalı yüzde 3.1 yağlı 1 litrelik sütün fiyatı 21.5 liradan 24 liraya yükseldi. Sektör temsilcileri, 2,5 liralık zammın müstahsilde süt fiyatının 15 liraya yükselmesinden kaynaklandığını belirtiyorlar.

SONDAKİKA: İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 1 yaralı SONDAKİKA: İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 1 yaralı

Serbest piyasada çiğ sütün litre fiyatı 12 liradan 15 liraya yükseldi. Çiğ süt fiyatlarındaki bu artışın ardından, zincir marketlerde yüzde 3,1 yağlı 1 litrelik sütün fiyatında 2,5 lira artış yaşandı.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, sektör temsilcileri, çiğ sütte büyük bir sorun olmadığını ve süt arzının 15-20 gün içinde artmaya başlayacağını belirttiler.

Ayrıca, Ulusal Süt Konseyi (USK) tarafından belirlenen tavsiye taban fiyatının yanı sıra serbest piyasadaki fiyatların da olduğunu ifade ettiler ve kaliteli süt için yüzde 10 prim ödenebileceğini vurguladılar.

Sektör temsilcileri aynı zamanda maliyet artışlarına rağmen fiyatların kontrol altında olduğu bir dönemde olduklarını ve şu anda böyle bir baskının olmadığını sözlerine eklediler.