Her yıl dünya genelinde milyarlarca tek kullanımlık testler, Covid-19, gebelik ve çeşitli hastalıkların teşhisinde kullanılıp çöpe atılıyor.  

ÇÖP OLAN SAKIZLAR GEBELİK VE COVİD-19 TESTİNE DÖNÜŞÜYOR

Her yıl dünya genelinde milyarlarca tek kullanımlık testler, Covid-19, gebelik ve çeşitli hastalıkların teşhisinde kullanılıyor ve çöpe atılıyor. Ancak İngiltere'deki bilim insanları, bu atıkları değerlendirerek, kullanılmış sakızlardan test kitlerinin plastik aksamını üretmeyi başardılar. Bu teknoloji sayesinde, her yıl binlerce tonluk atık geri dönüştürülebilir hale gelebilir.

Çöp Olan Sakızlar Gebelik Ve Covid 19 Testine Dönüşüyor

Grip Vakalarında Artış: Maske Takma Önerisi Geldi Grip Vakalarında Artış: Maske Takma Önerisi Geldi

ÇİĞNENMİŞ SAKIZLAR SAĞLIK SEKTÖRÜNDE DEVRİM YARATACAK

 Edinburgh Üniversitesi uzmanları, her yıl milyarlarca test kitinde kullanılan "yanal akış kasetlerini" geri dönüştürülmüş plastikten üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Bilim insanları hammadde olarak çiğnenmiş sakızları bile kullanabileceklerini söylüyor.

Konuyla ilgili konuşan uzman, "Beş yanal akış tahlil kitini geri dönüştürülmüş malzemelerden ürettik. Bunlardan üçü eski sakızlardan, buzdolabı parçalarından ve kireç taşlarından, ikisi de biyolojik olarak türetilmiş malzemelerden yapıldı. Amacımız hammadde üretiminden yüzde 30 ila yüzde 50 oranında tasarruf etmek." ifadelerini kullandı.

İngiliz girişimciler, sağlık sektöründe her yıl milyarlarca test kitinin bir kez kullanıldıktan sonra çöpe gittiğine dikkat çekiyor.

Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan test kitleri üzerindeki denemeler devam ediyor.

Tekniğin geniş çaplı kullanımı ile onbinlerce ton atığın geri dönüştürülebileceğinin altı çiziliyor.   

Kaynak: NTV