Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Beştepe’de gerçekleştirilen kabine toplantısı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantıda, ekonomideki gelişmeler, yurt dışı ziyaretler, Gazze’ye yardım, F-16 alımı, terörle mücadele ve öğretmen atamaları gibi konular ele alındı.

Kabine toplantısı, son olarak 4 hafta önce yapılmıştı. Bu süre zarfında, Türkiye’nin iç ve dış gündeminde önemli olaylar yaşandı. Bunlardan bazıları şunlardı:

Gaziantep’te Trafik Denetimleri! Binden Fazla Araç Trafikten Men Edildi! Gaziantep’te Trafik Denetimleri! Binden Fazla Araç Trafikten Men Edildi!
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13-14 Şubat tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne ve Mısır’a resmi ziyaretlerde bulunacak. Bu ziyaretler, iki ülke ile ilişkilerin normalleşmesi ve bölgesel işbirliği açısından büyük önem taşıyor.
  • İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ediyor. Türkiye, Gazze halkının yanında olduğunu ve insani durumun iyileştirilmesi için çaba gösterdiğini belirtiyor. Ayrıca, kalıcı bir ateşkesin sağlanması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyor.
  • Türkiye, ABD’den 40 adet yeni Block 70 F-16 savaş uçağı ve mevcut filoları için 79 modernizasyon kiti talep etmişti. ABD Kongresi, bu talebe itiraz etmedi. Böylece, F-16 tedarik ve modernizasyon süreci resmen başlamış oldu. Kabinede, bu konuda teknik detaylar görüşüldü.
  • Türkiye, Irak’taki PKK varlığını sonlandırmak için diplomatik ve askeri girişimlerde bulundu. Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Irak’ın merkezi ve bölgesel yönetimleriyle temaslarda bulundu. Kabinede, bu temasların sonuçları ve atılacak yeni adımlar değerlendirildi.
  • Atama bekleyen öğretmenlerin durumu da kabine toplantısında gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalar yapmıştı. Kabine toplantısında, öğretmen atama takvimi 2024, kontenjanlar, kadro ve branş dağılımları gibi konular görüşüldü.

Kabine toplantısı sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın toplantısı düzenlemesi ve alınan kararları açıklaması bekleniyor.

Kaynak: NTV