Dışişleri Bakanı Fidan, Özel Koordinatör Wennesland ile yaptığı telefon görüşmesinde, Gazze'de yaşananların "iki devletli çözümü" hayata geçirmenin şart olduğunu herkese gösterdiğini vurguladı.

Filistin meselelerinin çözümünün, BM kararları ve kabul edilen uluslararası parametreler çerçevesinde mümkün olabileceğini belirten Fidan, acilen tam ateşkes sağlanması ve sonrasında kalıcı ve adil bir barışın tesisi için harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Yaşanan insani trajedinin kabul edilemez olduğuna dikkati çeken Fidan, Gazze’ye insani yardımların kesintisiz biçimde ulaştırılması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Öğrenciler mor kurdele dağıttı Öğrenciler mor kurdele dağıttı

Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı - Arap Ligi Zirvesinde alınan kararların takipçisi olacaklarını kaydetti.

FİDAN-WONG GÖRÜŞMESİ

Fidan, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ile yaptığı telefon görüşmesinde de Gazze'deki son durumu ele aldı.  İki bakan görüşmede, Filistinli sivillere yönelik saldırıların arttığı ve gerilimin giderek tırmandığı Gazze’deki son duruma ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Fidan, Gazze’de bir an önce tam ateşkes sağlanmasının ve insani yardımların kesintisiz biçimde ulaştırılmasının aciliyetini vurguladı.

Çatışmaların bölgeye yayılması riskine de değinen Fidan, işgalin Gazze’yi topyekun hedef almasının, hastane ve okulları bombalamasının "uluslararası hukukun alenen ihlali" anlamına geldiğini vurguladı.

Fidan, Wong'a Gazze’deki insanlık dramının son bulması için uluslararası toplumun işgalci rejime doğru mesajları iletmesinin önemini de aktardı.

FİDAN-ŞUKRİ GÖRÜŞMESİ

Fidan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması konusunda telefonda görüştü. Görüşmede taraflar, Riyad'da 11 Kasım'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı-Arap Ligi Zirvesi'nde alınan kararların takibi için ne tür adımlar atılabileceği konusunda fikir teatisinde bulunuldu.

FİDAN, ÇİN ORTADOĞU SORUNU ÖZEL TEMSİLCİSİ CAY'I KABUL ETTİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin Ortadoğu Sorunu Özel Temsilcisi Cay Cün ile Dışişleri Bakanlığı'nda görüştü.

Gazze'deki son gelişmeler ekseninde Filistin sorununun ele alındığı görüşmede, Fidan ve Cay, bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde de bulundu.

Kaynak: İLKHA