Erdursun'a göre, dosyalardaki belirsizlikler emekli maaşı başvurularını olumsuz etkileyebilir.

Dosyada eksiklik bulunanların başvurularının geçersiz sayılacağını belirten Erdursun, eksiklikleri gidermeyenlerin 6 aylık emekli maaşını alamayacaklarını ifade etti.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) konusundaki çabaların ardından 2023 yılında çıkarılan yeni yasa ile 2 milyon 250 bin kişi emeklilik haklarına kısmen kavuştular. 
Ancak, bu süreçte başvuruda bulunan birçok kişi halen olumlu bir sonuç alamamış durumda. Dosyalardaki sorunlar nedeniyle, emeklilik hakkı elde eden vatandaşlar ciddi maddi kayıplarla karşı karşıya kalabilirler.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, dosyalardaki sorunların çözülüp çözülmediğinin belirsiz olduğunu ifade ederek, küçük bir dosya sorununun emekli maaşı alma sürecini aksatabileceğine dikkat çekti.

Erdursun, başvuru yapanların maaşlarının başvuru yapılan aydan sonraki ilk ayın 1. gününden itibaren hesaplanacağını belirterek, dosyasında eksiklik bulunan başvuru sahiplerinin başvurularının geçerli sayılmayacağını vurguladı.

Bu durumda, dosyalarındaki eksiklikleri gidermeyen başvuru sahiplerinin 6 aylık emekli maaşını alamayacaklarına dikkat çeken Erdursun, mağduriyet yaşamamak için eksiklikleri giderdikten sonra tekrar başvuru yapılması gerektiğini ifade etti.


MAAŞI ALAMAYACAK

EYT'li vatandaşların dosyalarının uzun süre değerlendirilmediği ve gerekli bilgilerin yeterince verilmediği durumlarda, başvuru sahiplerinin tekrar başvuru yapmak zorunda kalacakları belirtildi. Bu süre zarfında biriken 6 aylık emekli maaşı ise alınamamış olacak.

Kaynak: Haber Merkezi