Emekli vatandaşların merakla beklediği zam miktarıyla ilgili net bir bilgi henüz paylaşılmazken, tahminler de başladı. Ekonomistler ve mali uzmanlar, enflasyon oranlarına bağlı olarak emekli maaşlarına yapılacak artışın ne kadar olabileceği konusunda fikirlerini paylaşıyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklaması, emekliler arasında bir artış beklentisi yaratırken, enflasyonun üzerinde bir refah payı artışının mümkün olup olmadığı konusunda da tartışmaları beraberinde getirdi. Henüz resmi bir duyuru yapılmamış olmasına rağmen, emeklilerin yaşam standartlarının iyileştirilmesi konusundaki umutlar artıyor.

Milliyet'te tüm merak edilenleri yanıtlayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, şu ifadeleri kullandı:

Ortadoğu'da Gerilim Tavan Yaptı: Dev Banka Altın Tahminini Güncelledi Ortadoğu'da Gerilim Tavan Yaptı: Dev Banka Altın Tahminini Güncelledi

“Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilere ilişkin temmuz ayında yeni bir düzenleme yapılacağından bahsetti. Bu düzenleme ilk 6 ayın enflasyonu şeklinde olacaktır. Son dönemde yapılan artışlarda hep enflasyonun üzerinde artışlar yapıldı. Bu dönemde de en az enflasyon oranı kadar artış olacak ve bunun üzerine refah payı artışı olacaktır."

İşte Muhammet Bayram'ın tüm açıklamaları şöyle:

 

EMEKLİYE ZAM ORANI NE OLACAK?

 

"İlk 6 ayın enflasyon beklentisi yüzde 20 ile 25’ler seviyesinde. Enflasyon oranına ilave zam ile birlikte yüzde 30’lara yakın bir artış söz konusu olabilir. Yapılan artışlar önceki dönem enflasyonunu yansıtıyor. Önümüzdeki dönemin enflasyonunu karşılayan bir artış değil. Sene sonunda enflasyon hızlı bir şekilde düşüşe girecek. Sene sonu enflasyon oranının düşük çıkması bekleniyor. Bundan dolayı ilk 6 ayın enflasyonu yüzde 20-25 arasına gelmiş olsa dahi daha yüksek bir artışla emeklilerimize ciddi bir maaş artışı yapılacaktır."

 

ENFLASYON ORANINDA MI ZAM YAPILACAK?

"Emeklilere ve memurlara mutlak suretle 6 ayda bir zam yapılıyor. Tabi asgari ücretliye yılda bir artış oluyor. Memur ve emeklilere maaş artışı yapılmışken asgari ücretliye de bir zam gündeme gelebilir. Emeklilere temmuz ayında yapılacak artışın refah payı ilavesi şeklinde olmasını bekliyorum."

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA TEMMUZ ÖNCESİ ZAM BEKLENİYOR MU?

"En düşük emekli maaşı ile ilgili temmuz öncesi bir zam beklentisi vardı. Ancak bu beklenti banka promosyonlarına yapılan zam ile birlikte karşılandı diyebiliriz. Ayrıca bazı alanlarda emeklilere indirimler de söz konusu olacak. Bu da emeklilere ekstra alım gücü olarak yansıyacaktır."

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA ZAM GELİRSE NE KADAR OLACAK?

"En düşük emekli maaşına ilişkin temmuz ayı beklentim 15 bin TL düzeyinde. Normal şartlarda önceki dönemde en düşük emekli maaşının daha yüksek olmasını bekliyorduk. Asgari ücret ile arasındaki makas açıldı. Temmuzda en az 15 bin TL seviyesine gelirse emeklilerin hakkı korunmuş olur diyebiliriz.”

Kaynak: Milliyet