Dünya’nın haberine göre, Yaklaşık 14 milyon kişiyi ilgilendiren emlak vergisinin ikinci taksitinin kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Bu yıl emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinden yararlanıp emekli olan EYT’liler Ocak 2024 itibariyle emlak vergisinden muaf olacak.

Sabah'ın haberine göre EYT'liler için emlak vergisi muafiyetinin tarihi açıklandı. İster nisanda isterse aralıkta emekliliğe hak kazanılmış olsun muafiyet aylık bağlanan tarihi izleyen yıldan itibaren geçerli olacak. Vergi muafiyeti için brüt 200 metrekareyi aşmayan konutta kendisinin oturma zorunluluğu bulunmuyor.

Kiraya vererek oturduğu evin kirasını karşılayan, çocuğunu oturtan da yararlanabiliyor. Emekli olup sürekli ikamet edelin tek yazlık için de vergi ödenmeyecek. EYT'liler bu yılki menkul sermaye iradı gelirleri 150 bin lirayı aşmadıysa gelecek yıldan itibaren muafiyetten yararlanacak.

EMEKLİ OLUP ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLER VERGİ MUAFİYETİNDEN YARARLANACAK MI?

Su ürünleri yetiştiricilerine verilecek destekler belirlendi Su ürünleri yetiştiricilerine verilecek destekler belirlendi

Emekli olup çalışmaya devam edenler ise bu muafiyetten yararlanamayacak. Emlak vergisi muafiyetinden, ev hanımı, şehit yakını, gazi, engelli vatandaşlar ile tek konutun yanında gelir getirmeyen arsa, arazi, işyeri olanlar da yararlanıyor. Emlak vergisi muafiyetine ilişkin merak edilen soruların yanıtları şöyle:

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLAR VERGİ MUAFİYETİNDEN YARARLANACAK MI?

Dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylığı alanlarda muafiyetten yararlanabilir. Bu muafiyet yetim aylığının yanı sıra boşandığı eşinden nafaka alanlar için de geçerli. Emlak vergisi muafiyetinden 18 yaşından büyük işsizler, gaziler, engelliler, ev hanımları, şehitlerin dul ve yetimleri de yararlanıyor.

'EYLÜL AYINDA EYT KAPSAMINDA EMEKLİ AYLIĞIM BAĞLANDI. KASIM AYINDA ÖDEME YAPMAM GEREKİYOR MU?'

Bu yılın emlak vergisini kesinlikle yatırmanız gerekiyor. Aylık bağlanan tarihi izleyen yıldan itibaren indirimli emlak vergisi ödeniyor. Buna ek olarak sadece bir eviniz varsa muafiyetiniz 2024 yılında başlayacak. Vergi muafiyeti için oturduğunuz evin bağlı olduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeniz gerekiyor.

'EŞİM DE BEN DE EMEKLİYİM. HER BİRİMİZİN ADINA BİRER EV VAR. İKİ EV DE MUAFİYET KAPSAMINDA MI?'

Evin birinde oturuyor, diğerinden kira geliri elde ediyorsanız vergisini yatırmanız gerekiyor. Ancak birinde oturup diğeri ise boş duruyorsa muafiyet uygulanır.

'OTURDUĞUM KONUT KARDEŞİMLE İKİMİZİN ADINA. BEN EMEKLİYİM, KARDEŞİM ÇALIŞIYOR MUAFİYETTEN YARARLANABİLİR MİYİM?'

Muafiyetten hisseniz oranında yararlanabilirsiniz. Kardeşiniz çalıştığı için kendi hissesi oranında vergi ödemek durumunda. Kat irtifakı tapusu olanlar diğer koşulları yerine getiriyorsa vergi ödemez.