Referans Gazetesi

GAPSHOES Fuarı Kapılarını Açtı

Dünyanın dört bir yanından katılımcıların ağırlanacağı, yüzlerce firma ve markanın bir araya geleceği 33. Uluslararası GAPSHOES Fuarı, dün kapılarını ziyaretçilere açtı.

  • 21 Haziran 2022
  • Haber Merkezi

300 firma ve 1000 markanın temsil edildiği fuar 4 gün boyunca 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuarın açılışında konuşan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de, Ayakkabı ve terlik üretiminde dünyanın gözünün Gaziantep’te olduğunu belirterek, Gaziantep’in dünyanın en büyük markalarına üretim yaptığını ifade etti. Gaziantep’in ayakkabı sektöründeki gücünü Sanayinin Liderleri listesinde ilk sırada yer alarak tescillediğini kaydeden Ünverdi, “2021 yılında Türkiye’den yapılan toplam 1 milyar 53 milyon 433 bin dolar değerindeki ayakkabı ihracatının yüzde 15,2’si Gaziantep’ten yapılmıştır” dedi. 

GAPSHOES FUARI KAPILARINI ZİYARETÇİLERE AÇTI

Dünyanın dört bir yanından katılımcıların ağırlanacağı, yüzlerce firma ve markanın bir araya geleceği 33. GAPSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı, düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı. 23 Hazirana kadar açık olacak olan Gapshoes 33. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı’nda, 300 firma ve 1000 marka temsil edilecek.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Kunduracılar Odası, KOSGEB, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Ayakkabıcılar Odası ve Sayacılar Odası'nın destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) düzenlenen fuarın açılış törenine Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Berk, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Adnan Keçeci, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Irak Gaziantep Başkonsolosu Hasan Abdulwahıd Majeed, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gaziantep Başkonsolos Vekili Mustafa Tunç, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan, GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer, Gaziantep Ayakkabıcılar ve Sanatkarları Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmet Özcan, sektör temsilcileri, kurum ve firma yetkilileri, sanayiciler ve davetliler katıldı.

FUARDA 300 FİRMA VE 1000 MARKA TEMSİL EDİLECEK

Fuarda erkek, kadın, çocuk, spor, iş, emniyet ve askeri ayakkabılar, terlik ve saraciye ürünleri, ayakkabı yan sanayi üreticilerinin ürettiği taban, aksesuar, tekstil ve kimyevi maddeler, deri ve süni deri ürünleri, ayakkabı makinesi üretimleri, kurumlar, mümessillikler, dergiler ve toptancıların ürünleri sergilenecek.

Gaziantepli firmaların yanı sıra Adana, Bursa, Çankırı, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Samsun ve Antakya illerinden katılımcıların yer alacağı fuarda 300 firma ve 1000 marka temsil ediliyor.

Fuar, Suriye, Irak, İran, Fas, Sudan, Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Filistin ve Uganda ve Hindistan'dan katılımcıları ağırlayacak.

Yaklaşık 40 bin ziyaretçinin ağırlanmasının hedeflendiği fuar 4 gün boyunca 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

GAPSHOES FUARI AYAKKABI SEKTÖRÜNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

GAPSHOES Fuarının açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, GAPSHOES gibi organizasyonların olağanüstü bir emek ve gayret gerektirdiğini söyleyerek fuarın kent, bölge ve ülke ekonomisi hem de sektörün geleceği açısından önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Dünya genelinde yaşanan durgunluğun fuarlarla, üretimle ve iş kapasitelerinin genişletilmesi ile aşılabileceğini kaydeden Vali Gül, “Durgunluk sürecinde ayakta duranların, çalışanların ve üretenlerin bu zorlukların aşılması ile yaşanan tüm kayıplarını telafi edebileceklerine inanıyorum. Özellikle pandeminin etkileri tümüyle ortadan kalktığında sektörümüz ve firmalarımız verdikleri emeğin karşılığını alacaklardır. Bunun yanında özellikle ayakkabı sektöründe çırakların yetişmesi konusu çok önemli. Mesleki eğitim merkezlerimizde yaklaşık 20 bin çırağımız ve öğrencimiz var. Bu gençlerimiz ve firmalarımız için çok güzel bir imkan.  Ayrıca bu konuda önemli teşvik ve desteklerde de bulunuyor. Hem gençlerimiz hem de firmalarımız bu imkanlardan yararlanabilirler. 33. GAPSHOES Fuarında emeği olan herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

GAZİANTEP ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ AYAKKABI ÜRETİMİ YAPAN ŞEHRİ KONUMUNDA

GAPSHOES Fuarının açılışında konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de, GAPSHOES Fuarını ilk olarak 2001 yılında düzenlediklerini hatırlatarak,  “O dönem Gaziantep Sanayi Odası olarak ayakkabıcı esnaflarımızla bir toplantı yaptık ve hem ticaret hem istihdam hem de ihracat yapan bu sektörümüzün geleceğine yönelik bir fuar yapmamız gerektiğine karar verdik.  2001 yılında eski fuar alanında 1100 metrekare ile bu yola çıktık. Bugün GAPSHOES’un 33’üncüsünü düzenliyoruz ve bununla birlikte şehrim adına büyük gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Ayakkabı sektörünün oluşturduğu istihdamın şehir adına çok önemli olduğuna dikkati çeken Koçer, “Ülkemizin en önemli ayakkabı ve saraciye üretimini yapan şehir konumuna geldik. Fuarımızın bu anlamda çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. 21 yılda bu fuarın 33’üncüsünü düzenleyerek örnek olduk. Bu noktada Gaziantep Sanayi Odamızı, Akort Fuarcılığı, fuara katılan ayakkabı esnaflarımızı ve emeği geçen herkesi kutluyorum. Süreci başlatmaktan ziyade devam ettirmek çok daha önemli. Gaziantep kendi markalaşma çalışmalarına devam ederken ulusal ve uluslararası markalara da üretim yapıyor. Her zaman üreticilerimizin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

AYAKKABI VE TERLİK ÜRETİMİNDE DÜNYANIN GÖZÜ GAZİANTEP’TE

GAPSHOES Fuarının açılışında konuşan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de, Ayakkabı ve terlik üretiminde dünyanın gözünün Gaziantep’te olduğunu belirterek, Gaziantep’in dünyanın en büyük markalarına üretim yaptığını ifade etti. “Hem ulusal hem de küresel markalar çıkaracağımız günlere hep birlikte gayret ve uyum içerisinde çalışarak yakın zamanda ulaşacağız” diyen Ünverdi, “Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle bu ülkelere olan ayakkabı ihracatımızda kayıplar yaşasak da sektörün en önemli üretim merkezlerinden olan Rusya ve Ukrayna’nın ihracat pazarı da ülkemize geçmiş oldu. Özellikle Avrupa ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri tedariklerini ülkemize kaydırdılar” dedi.

GAZİANTEP AYAKKABI SEKTÖRÜNDEKİ GÜCÜNÜ TESCİLLEDİ

Gaziantep’in ayakkabı sektöründeki gücünü Sanayinin Liderleri listesinde ilk sırada yer alarak tescillediğini kaydeden Ünverdi, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sanayi veritabanı esas alınarak hazırlanan ‘Sanayinin Liderleri’ listesinde 130 üründe birinci olduğu alanlar arasında ayakkabı ve deri sanayi ürünleri başlığı altında; terlik ve sandalet, ayakkabı parçaları üretimleri de yer aldı. Buradan tüm sektör temsilcilerimizi yürekten kutluyorum. 2021 yılında Türkiye’den yapılan toplam 1 milyar 53 milyon 433 bin dolar değerindeki ayakkabı ihracatının yüzde 15,2’si Gaziantep’ten yapılmıştır” dedi.

Bakanlık onayı ile tüzel kişiliğe kavuşan ve kuruluş çalışmalarına başlanan Gaziantep Ayakkabı Terlik ve Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında da bilgiler veren Ünverdi, “Ayakkabı OSB’mizde imalatçı, eğitim alanları, tedarikçi, yan sanayi ve mağazalarımız bir arada bulunacak. Firmalarımız kurumsallaşarak yeni bir vizyonla verilecek desteklerle hem marka çalışmalarını gerçekleştirecekler hem de küresel markaları bu bölgede ağırlarken elleri çok daha güçlü olacak. 33. Uluslararası GAPSHOES Kış Fuarımızın sektörümüze, kentimize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyor, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

GAZİANTEP AYAKKABI SEKTÖRÜNDE DÜNYAYA AÇILAN KAPIMIZDIR

GAPSHOES Fuarının açılışında konuşan Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan da, Ayakkabı sektöründe markalaşma, kurumsallaşma ve kümeleşmenin önemine dikkati çekerek, ihracatın geleceği açısından bu alanlara yoğunlaşılması gerektiğini kaydetti. Aydan, “Türkiye’nin birçok bölgesinde fuarlar gerçekleştiriyoruz; fakat Gaziantep’i her zaman ayrı bir yerde tuttuk. Gaziantep bu alanda Ortadoğu, Afrika ve dünyaya açılan kapımızdır. Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu olarak Gaziantep’in üretim ve ihracattaki gücünü takdirle izliyoruz. Gaziantep Sanayi Odası ve Akort Fuarcılık başta olmak üzere fuarda emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

KURUMSALLAŞMAYI YAYGINLAŞTIRIP DÜNYAYA YAYILMAMIZ LAZIM

GAPSHOES Fuarının açılışında konuşan Gaziantep Ayakkabıcılar ve Sanatkarları Odası Başkanı Mehmet Emin İnce de, Türkiye’nin farkı bölgelerinde özellikle ayakkabı sektörüne verilen teşvik ve desteklerin Gaziantep’teki üreticiler için de sağlanması gerektiğini söyledi.  İnce, “Bu teşvik ve destekler sektör temsilcilerimize ve firmalarımıza verilirse önümüzdeki dönemde dünya markalarına mal satan, güçlü, istikrarlı bir yol çizen, yüksek oranlarda ihracat yapan bir şehir olarak sahada daha etkin olacağız. Bu şehrin üretim kapasitesi yüksek ama artık esnaflığın yanında kurumsallaşmanın da olması gerekiyor. Sektörün yarınları için bu kurumsallaşmayı da dünya çapına yaymamız lazım. Ayrıca yaptığımız üretimlerin hem geri dönüşümlü olması hem de çevre dostu olması için gerekli uğraşı vermeliyiz. Bunu yapabilirsek bu zorlu süreci de inşallah hep birlikte aşarız. Fuarımızın ülkemiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

GAZİANTEP’İN GÜCÜNÜ GAPSHOES İLE BİR KEZ DAHA DÜNYAYA GÖSTERİYORUZ

GAPSHOES Fuarının açılışında konuşan Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya ise, 20 yılı aşkın süredir Gaziantep Sanayi Odası ile birlikte düzenledikleri GAPSHOES fuarlarının sektöre yön vermeye ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam ettiğini belirtti. Akkaya, “Değişen ve dönüşen dünya ticaretinde yarıştan kopmamak adına nitelikli üretim ve stratejik lojistiğin öne çıktığı bu dönemde Gaziantep’in ayakkabı ve terlik sektöründeki gücünü ve potansiyelini, kendi alanında uluslararası   bir marka  olan GAPSHOES ile bir kez daha dünyaya göstermekteyiz. Fuarımızda dünyanın çeşitli ülkelerinden ve yurt içinden gelecek ziyaretçiler dört gün süresince kış sezonuna yönelik hazırlanan sayısız ürünü ve birbirinden özel kreasyonları görme ve inceleme şansına sahip olacaklar. Fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, destek ve katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

FUARDA İŞ DÜNYASI BULUŞMALARI DÜZENLENECEK

Öte yandan Fuarın ikinci gününde Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon için Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi (ENHANCER) Projesi” kapsamında, İş Dünyası Buluşmaları düzenlenecek.

ENHANCER, GAPSHOES FUARI’NDA BÜYÜK ALICILARI BİR ARAYA GETİRİYOR

İş ilişkilerini kolaylaştırmak ve özellikle yeni pazarlama fırsatlarını keşfetmek için ulusal ve uluslararası şirketler ile Türk ve Suriyeli girişimcileri bir araya getirecek buluşmada girişimciler büyük alıcılar, yatırımcılar ve finansman kanallarıyla bir araya gelecek. Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’da yürütülen ENHANCER araştırması kapsamında özellikle bu sektördeki küçük firmaların iş bağlantıları kurmak ve sektördeki yeni trendleri takip etmek adına açılacak olan stant fuar boyunca açık kalacak.

Erkek, kadın, çocuk, spor, iş emniyet ve askeri ayakkabılar, terlik ve saraciye ürünleri, ayakkabı yan sanayi üreticilerinin ürettiği taban, aksesuar, tekstil ve kimyevi maddeler, deri ve suni deri ürünleri, ayakkabı makinesi üretimleri, kurumlar, mümessillikler, dergiler ve toptancıların ürünleri sergilendiği fuar, 4 gün boyunca 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. BAHRİ UÇAR


Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Barem Ambalaj’ın halka arzına 2,4 kat talep geldi
Barem Ambalaj’ın halka arzına 2,4 kat talep geldi
Güneydoğulu hububat ihracatçıları un sektörüyle buluştu
Güneydoğulu hububat ihracatçıları un sektörüyle buluştu
Araç sahiplerini sevindiren haber!
Araç sahiplerini sevindiren haber!
Et ve Süt Kurumundan yüzde 25 indirim
Et ve Süt Kurumundan yüzde 25 indirim
“İhracat performansımızın artması için desteğe ihtiyacımız var”
“İhracat performansımızın artması için desteğe ihtiyacımız var”
Sanayicinin sorunlarına çözüm bulunmalı
Sanayicinin sorunlarına çözüm bulunmalı
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Altın bugün ne kadar?
Altın bugün ne kadar?
Su kaybı azalacak verim artacak
Su kaybı azalacak verim artacak
Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı
Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Altın bugün ne kadar?
Altın bugün ne kadar?
Capital 500'de Bizce Yağ rüzgarı
Capital 500'de Bizce Yağ rüzgarı
Yıldırım: Dövizli çek kullanamamak teminat açığı oluşturuyor
Yıldırım: Dövizli çek kullanamamak teminat açığı oluşturuyor
Barem Ambalaj halka açılıyor
Barem Ambalaj halka açılıyor
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Altın bugün ne kadar?
Altın bugün ne kadar?
Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması
Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması
Doğal gaz Ağustos tarifesi belli oldu!
Doğal gaz Ağustos tarifesi belli oldu!
Capital 500’deki SANKO şirketleri
Capital 500’deki SANKO şirketleri
LPG'ye zam
LPG'ye zam
“Tahıl koridoru, spekülasyonların önüne geçecek”
“Tahıl koridoru, spekülasyonların önüne geçecek”
Şahin'den Asyalı turist vurgusu
Şahin'den Asyalı turist vurgusu
Döviz artışı pasaj esnafını vurdu
Döviz artışı pasaj esnafını vurdu
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
GTB Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi
GTB Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi
GTO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı yapıldı
GTO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı yapıldı
Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı!
Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı!
GAHİB’den beşeri sermayeye büyük destek
GAHİB’den beşeri sermayeye büyük destek
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Akıncı, tahıl koridoru anlaşmasını değerlendirdi
Akıncı, tahıl koridoru anlaşmasını değerlendirdi
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Tekstil sektörü çalıştıracak mühendis bulamıyor
Tekstil sektörü çalıştıracak mühendis bulamıyor
İhracatçıların 'Tahıl Koridoru' sevinci
İhracatçıların 'Tahıl Koridoru' sevinci
GSO Heyetinden, Kutnia CEO’su Jülide Konukoğlu’na tebrik ziyareti
GSO Heyetinden, Kutnia CEO’su Jülide Konukoğlu’na tebrik ziyareti
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Suudi Arabistan’a halı ihracatı başladı
Suudi Arabistan’a halı ihracatı başladı
Faiz kararı bugün açıklanıyor
Faiz kararı bugün açıklanıyor
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Tüketici Güven Endeksi açıklandı
Tüketici Güven Endeksi açıklandı
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi arttı
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi arttı
Piyasalar faiz kararına odaklandı
Piyasalar faiz kararına odaklandı
Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?
Türkiye’nin en büyükleri arasında 71 Gaziantepli
Türkiye’nin en büyükleri arasında 71 Gaziantepli
OSB Başkanı Şimşek'ten sanayicilere kutlama
OSB Başkanı Şimşek'ten sanayicilere kutlama