İngiltere Kraliyet Mimarlık Enstitüsü (RIBA) 2023 Stirling Ödülü verilen The John Morden Merkezi’ne ait bina Mæ isimli mimarlık şirketi tarafından tasarlandı.

Erkekler, kadınlara göre 3,5 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanıyor Erkekler, kadınlara göre 3,5 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanıyor

Yarışma jürisi, ödülün “sosyal sağlık hizmetlerinde kaliteyi yükseltme konusunda bir örnek oluşturduğu" gerekçesiyle verildiğini söyledi ve sürdürülebilir malzemelerin kullanımı nedeniyle de tasarımı övdü.

Warwick Üniversitesi Sanat Fakültesi ve Barking Sanatçı Evi gibi beş bina daha kısa listede bulunuyordu.

Altı bina, gelir adaletsizliği ve konut sıkıntıları gibi belirli sosyal sorunlar etrafında duruyordu.

RIBA Başkanı Muyiwa Oki, “Dikkate değer bu altı bina da, yüzleştiğimiz karmaşık zorluklara düşünceli, yaratıcı yanıtlar getiriyor" dedi.

Oki, söz konusu yapıların gerek yalnızlıkla mücadelede, gerek toplulukların inşasında, gerekse de mirasın korunmasındaki rolüne vurgu yaptı.

The John Morden Centre, Morden Koleji olarak da bilinen 300 yıllık birinci derece doğal sit alanında yaşlı insanların günlük bakımı için yapıldı.

Bakımevi, başkentteki ünlü St Paul Katedrali’nin mimarı Sir Christopher Wren'e atfedildi.

Yapı, merkezi bir ahşap manastır ile birlikte kırmızı tuğlalı mimari bir pavyonla birleştirilmiş bakımevi ve sosyal alanlara sahip.

Bakımevinin içerisinde sanat atölyesi, kuaför salonu, sosyal etkileşimi teşvik etmeyi amaçlayan etkinlik alanı gibi çeşitli olanaklar mevcut. Merkez, daha sağlıklı ve uzun bir yaşamı destekliyor.

Birleşik Krallık'ın hızla yaşlanan nüfusu, uzun vadeli zorluklara sahip.

2019 yılında Birleşik Krallık nüfusunun yaklaşık yüzde 19'u 65 yaş ve üzerindeydi.

Bu oranın 2043 yılına kadar nüfusun yaklaşık %24'üne, yani 17.4 milyon kişiye yükselmesi bekleniyor. Daha yenilikçi çözümler bulunmadığı sürece kamu hizmetleri ve bakım sektöründe daha fazla baskının hissedilmesi de mümkün.

Mæ tasarım ajansının direktörü Alex Ely, “Yetişkin sosyal bakımının kırılgan bir durumda olduğu bir zamanda, bu ödül sektör için umut olacak” dedi.

RIBA Stirling Ödülü jürisi adına konuşan Ellen van Loon ise “John Morden Merkezi, neşe ve ilhamın mekanı... Bu bina, soyutlanmayı önlemek için tasarlanmış konfor ve sıcaklığa sahip” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BBC News Türkçe