İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kış mevsiminde eylem yapma planı yapan Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) üyesi teröristlerin 7 ildeki mağara ve sığınaklarda gizledikleri silah, mühimmat ve patlayıcıların imha edildiğini duyurdu. “Kahramanlar-47” adlı operasyonlarda 28 barınak yok edilirken, çok miktarda roketatar, el bombası ve 159 kg patlayıcı madde ele geçirildiğini bildirdi.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Aziz Milletimizin bilmesini isterim ki; yılın 365 günü, 4 mevsim, 12 ay, gece gündüz demeden terör örgütlerine operasyonlar düzenliyoruz. Terörle mücadelemiz son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla devam edecek. Milletimizin duası bizimle” ifadelerini kullandı. Bakan Yerlikaya, operasyonla ilgili şu detayları paylaştı:

7 ilde 131 tim görev aldı

7 ilde 131 tim görev aldı

Tır ile Kamyonet Çarpıştı: Yaralılar var! Tır ile Kamyonet Çarpıştı: Yaralılar var!

“Kahramanlar-47” operasyonları kapsamında Mardin, Bitlis, Şırnak, Batman, Siirt, Tunceli ve Diyarbakır’ın (Dargeçit, Nusaybin, Beytüşşebap, Kozluk, Sason, Dicle, Lice, Silvan, Eruh, Mazgirt ve Cizre kırsalı) 131 tim, bin 174 Jandarma Özel Harekat (JÖH), Komando ve Güvenlik Korucuları ile J-SİHA- Atak helikopterlerinin desteğiyle görev aldı. Operasyonlarda, teröristlerin kış aylarında kullanmak ve eylem yapmak üzere hazırladıkları sığınaklar tek tek belirlenip imha edildi.

Ele geçirilen malzemeler! 

Operasyonlarda, teröristlerin gizledikleri 159 kg patlayıcı madde, 5 adet RPG-7 roketatar, 8 adet el bombası, EYP düzenekleri, zagros keskin nişancı tüfeği, 3 adet AK-47 piyade tüfeği, av tüfeği, 12 adet piyade tüfeği şarjörü, 267 adet mühimmat, 9 adet elektronik devre kartı, 30 adet el telsizi, optik cihaz, el dürbünü, 4 adet akü, 25 adet tüp ile çok sayıda örgütsel doküman, mutfak, sağlık ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.

Kahramanlar-47 Operasyonu Teröristlerin Sığınaklarını Ortaya Çıkardı

Bakan Yerlikaya’dan Jandarmaya Tebrik! 

Bakan Yerlikaya, operasyonda başarı gösteren Jandarma personeline teşekkür ederek, “Kahraman Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin.” dedi.

Kaynak: İHA