Tatlıoğlu, Karadeniz’de Türkiye’nin NATO veya ABD’nin varlığına ihtiyacı olmadığını, Montrö Sözleşmesi’ne uyulması gerektiğini ve Karadeniz’de bulunan doğal gazın önemli bir kaynak olduğunu vurguladı. Ayrıca, Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle Karadeniz’e dökülen mayınların hem sondaj gemileri hem de Tahıl Koridoru için tehlike oluşturduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz’de ise, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve Mısır’ın Türkiye’ye karşı bir blok oluşturduğunu ve bu bloka Fransa ve ABD’nin destek verdiğini söyledi. Tatlıoğlu, bu ülkelerin tek taraflı olarak deniz yetki alanı ilan etmeye çalıştıklarını ve Türk Deniz Kuvvetlerini caydırmak istediklerini ifade etti.

Irak'ın kuzeyine gerçekleştirilen hava harekatında 16 hedef imha edildi Irak'ın kuzeyine gerçekleştirilen hava harekatında 16 hedef imha edildi

Törende, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu da bir konuşma yaptı. Tören, askeri geçit ve bando konseri ile sona erdi. Törende, askeri mühimmat ve elbiselerin yer aldığı bir fotoğraf sergisi de açıldı.