Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminde Gaziantep ağır bir hasar almıştı. Deprem sonrası yaraların sarılmaya başladığı şehirde, turizm sezonu deprem ve etkileri nedeniyle çok durgun geçti.

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, tarafından yapılan açıklamada ‘’KOBİ'lerin çok hızlı bir şekilde KOSGEB'in internet adresinden başvurularını, ödeme taleplerini yapabilecekleri bir sistemi kurduk. Ödeme taleplerini onayladığımız işletmelerimizin verdikleri banka hesap numaralarına tek seferde hızlı şekilde desteği ödeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

KOSGEB DESTEĞİ ESNAFA ÇOK İYİ GELECEK

Bakanlık düğmeye bastı! Fazla ödenen paralar geri alınacak Bakanlık düğmeye bastı! Fazla ödenen paralar geri alınacak

KOSGEB desteklerine ilişkin açıklama yapan Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar ve Baklavacılar Odası Başkanı Abdulkadir Katmerci, ‘’ Depremden sonra çok zorlu günler geçirdik. Birçok tur şirketi Gaziantep'in deprem bölgesi olması nedeniyle turlarını iptal etti. Bu yüzden durgun bir sezonu kapattık. Esnaflar olarak yapılan her türlü zamdan birebir etkileniyoruz. Artan kira maliyetleri, yılda iki defa asgari ücrete zam gelmesi, doğalgaz elektrik gider kalemlerimiz.  Birçok işletmeci iki kalemden kar ediyorsa geri kalan ürünlerden zarar ediyor. KOSGEB'in duyurduğu destek kampanyası esnafımıza çok iyi gelecek. Geç kalınmış bir uygulama. İnşallah 2024’te yaralarımızı saracağız." dedi.

BAHRİ UÇAR