Bu fark, ocak ve temmuz aylarında maaş artışlarına direkt etki ediyor ve çalışanların gelirlerinde önemli bir rol oynuyor.

3 AYLIK ENFLASYON FARKI NE KADAR?

1

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, mart ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,16 olarak açıklandı. Bu durumda, SGK ve Bağ-Kur emeklileri için ocak, şubat ve mart aylarında toplamda yüzde 14,39'luk bir enflasyon farkı söz konusu olmuş oldu. Buna göre, mart ayı itibarıyla memur ve emeklilerin alacağı zam oranı yüzde 15,05 olarak belirlendi.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

2

Borsa Günü Nasıl Tamamladı? 17 Nisan Borsa’da Son Durum Borsa Günü Nasıl Tamamladı? 17 Nisan Borsa’da Son Durum

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkını da alıyorlar. Toplu sözleşme zammına göre temmuz ayında yılın ikinci zammını alacak olan memurların ve emeklilerin, mart ayı sonu itibarıyla alacakları zam oranı yüzde 15'i aşmış durumda. Nisan, mayıs ve haziran aylarına ait enflasyon verileriyle netleşecek olan rakamlar, temmuz ayındaki zammı belirleyecek önemli faktörler arasında yer alıyor. Temmuz ayında memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammının yanı sıra yüzde 15 civarında bir enflasyon farkı alacaklar. Bu durum, çalışanların ve emeklilerin maaşlarının güncellenmesinde dikkate alınacak önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Muhabir: MEHMET FENER