Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney doğusu ile Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinde yağışlı bir hava bekleniyor.

Kıyı kesimlerde karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar, güney kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, özellikle Bolu çevreleri, Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce illerinin yüksek kesimleri ile Kastamonu'nun kuzey yüksek bölgelerinde kuvvetli kar yağışlarına dönüşmesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarının kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 1-3 derece altında seyretmesi öngörülüyor.

Türkiye’de İlk Olarak Gaziantep’te Açılıyor Türkiye’de İlk Olarak Gaziantep’te Açılıyor

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde pus ve yer yer sisin etkili olacağı, bu bölgelerde buzlanma ve don olaylarının görülebileceği tahmin ediliyor. Bu nedenle sürücülerin ve yayaların dikkatli olmaları önem taşıyor.

Rüzgarın genellikle batı ve kuzeybatı yönlerinden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği, batı kesimlerde ise zaman zaman kuvvetli rüzgarların etkili olabileceği belirtiliyor. Bu durum, hava sıcaklıklarını daha da hissedilebilir kılabilir.

Vatandaşlar, özellikle kuvvetli kar yağışının etkili olacağı bölgelerde, olası olumsuz hava koşullarına karşı gerekli tedbirleri almalı ve yolculuklarını planlarken meteorolojik uyarılara dikkat etmelidir.

Muhabir: MEHMET FENER