Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

Yağışların; Batı Akdeniz'in Toroslar kesimi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güneydoğusu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeybatısı, Ardahan, Kars, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkâri, Siirt ve Batman ile Konya'nın kuzey ve doğu, Erzurum'un kuzey ve batı çevrelerinde yerel kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Yağışlar nedeniyle yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğudan, Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatıdan kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Adana, Diyarbakır, Hatay, Mardin, Siirt, Bayburt, Şırnak, Kahramanmaraş, Batman ve Osmaniye'ye sağanak yağış uyarısı verilirken; Giresun, Trabzon, Bayburt, Artvin, Erzincan, Gümüşhane, Rize, Sivas ve Tunceli'ye yağmur ve kar yağışı uyarısı yapıldı.

Kaynak: İLKHA