Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

HEDEFİMİZ SUYA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRMAK

Dsi̇ (2)

Güney Doğunun en önemli cazibe merkezlerinden olan Gaziantep DSİ yatırımlarından aslan payını alıyor. Orta Ceyhan Menzelet Projesi kapsamında Nurdağı ve İslahiye ilçelerimizin mümbit arazilerini suya kavuşturmak için   Kılavuzlu Sulaması 3. Kısım inşaatında çalışmalarımız devam ediyor. Nurdağı ve İslâhiyeli çiftçilerimizin sulama suyu sorunu kökten çözüyoruz. Asrın felaketinden büyük yara alan Nurdağı ve İslâhiye ilçelerini ayağa kaldırmak için gece gündüz çalıştıklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Hedefimiz çiftçilerimizin zirai faaliyetlerinde suya erişimini kolaylaştırmak ”dedi.

TOPLAM BORULU ŞEBEKE UZUNLUĞU 437 BİN 261 METRE

Kılavuzlu Ana Kanalından alınacak suyun  2 adet pompa istasyonu vasıtasıyla 1. Kademe ve 2. Kademe yükleme havuzlarına cebri boru ile terfilendirilerek iletileceğini belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “toplam şebeke uzunluğunun 437 bin 261 metre olduğunu” söyledi.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Dsi̇ (3)

Dev projede aralıksız çalıştıklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “ 2023 Yılında inşaat çalışmalarına başlanan projede  “P11 ve P12 Pompa İstasyonları Regülasyon havuzlarının ve P11 Pompa İstasyonu terfi hattında yatay sondaj imalatlarının tamamlandığını, ayrıca Pompa İstasyonu binalarındaki çalışmalar devam ettiğini” aktardı.

151 BİN 510 DEKAR ARAZİ SULANACAK

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Projenin  borulu sulama şebekesi, sanat yapıları,  2 adet pompa istasyonunu (P11 ve P12 Pompa İstasyonları), Enerji Nakil Hattı ve işletme-bakım yollarını kapsadığını, proje tamamlandığında 151 bin 510 dekar tarım arazisinin suya kavuşacağını” söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi