Güzellik salonlarının yaygınlaşmasıyla artan protez tırnak, akrilik jel ve kalıcı oje uygulamalarının birtakım tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Peki son yıllarda kadınların büyük ilgi gösterdiği rengarenk protez tırnak uygulamaları zararlı mı? İşte tüm ayrınlar… 

Güzellik merkezi çalışanı Manikürist Betül Seven, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Protez tırnağın gerçek tırnağı asla zarar vermediğini aksine gerçek tırnağı iyileştirmek için yapılan bir işlem olduğuna dikkat çeken Seven, "Protez tırnak doğru yapıldığı sürece tırnağa asla zarar vermez.  Protez tırnağının amacı deforme olmuş tırnakları onarmaktır. Bir diğer ön yargı ise enfeksiyon riski. Eğer tırnak yapım aşamasında malzemeler steril edilmeden kullanılırsa böyle bir ihtimal var. Ancak birçok iş yerinde tırnak yapım aşamasında kullanılan malzemeler temizlenip,  steril sıvısında bekletilip,  el değmeden yeniden paketlendikten sonra kullanılıyor. Büyük bir risk olduğu için hiçbir işletme aksini yapmayı göze alamaz" dedi. 


EĞİTİM SÜRESİ UZMANA GÖRE DEĞİŞİYOR
Güzellik merkezinde yapılan her işlem için hizmet veren insanlar belli eğitimler almak zorunda. Eğitim süreleri ve eğitimlerin yeterliliği hakkında bilgi Seven konu ile ilgili ‘’Yapılan işlemlerin süresi eğitim veren uzmana göre değişiyor. Bu eğitimler en az 10 gün, en fazla 1 ay şeklinde yapılıyor. ‘’ dedi.


SEKTÖRÜN EKSİLERİ HERKESİ ETKİLİYOR
Günümüzde çok yaygın olarak hizmet veren güzellik merkezi sektörü içerisinde büyük bir rekabet söz konusu.  Yapılan işlemlerin estetiği kadar uzman bilgisi, sağlıklı olması ve malzemelerin kalitesi sektördeki rekabeti arttırıyor. Seven, ‘’ Yaygın olarak hizmet veren güzellik sektörüne bir an önce atılmak isteyen uzmanlar eğitimlerini tam olarak tamamlamadan ya da eksik eğitim alarak hizmet vermeye başlıyor. Bu sebepten ötürü yanlış ya da kötü yaptıkları herhangi bir işlem sonrasında mağdur olan müşteriler şahsa değil tüm sektöre kötü gözle bakmaya başlıyor. Eğitimini tamamlamamış insanlar ve kalitesiz malzemeler ile piyasanın altında çalışan işletmeler kendilerine ve bize büyük bir zarar veriyor.’’ dedi.

Amazon, şirketlere yönelik sohbet robotu Q'yu tanıttı Amazon, şirketlere yönelik sohbet robotu Q'yu tanıttı

AYLİN CIKCIK