Gaziantep Şahinbey Nöbetçi Eczane | 03 Mart 2024 Pazar Gaziantep Şahinbey Nöbetçi Eczane | 03 Mart 2024 Pazar

Meyvenin benzersiz şekli domatesi, rengi ise havucu anımsatmaktadır. Son yıllarda popülerliği artan cennet hurması, sağlıklı yaşamı destekleyen bir besin kaynağı olarak tercih edilmektedir.

CENNET HURMASI: VİTAMİN, MİNERAL VE ANTİOKSİDANLARIN HARMANI

"Cennet hurması neye gelir?" sorusuna verilebilecek en iyi cevap; bu meyvenin vitamin, mineral, antioksidanlar ve lif bakımından zengin bir kaynak olduğudur. Hem taze hem de kuru cennet hurmasının sağlık açısından faydaları birbirine benzer niteliktedir. Ancak, uzmanlar tarafından önerildiği gibi, her iki türün de ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

CENNET HURMASININ FAYDALARI

Cennet hurması, sadece lezzetli olmakla kalmayıp birçok sağlık avantajını da beraberinde getirir. İşte, cennet hurmasının sağlığa olan faydalarından bazıları:

  • Yüksek C Vitamini İçeriği: Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Lif İçeriğiyle Sindirim Sistemi Sağlığı: Yüksek lif içeriği, sindirim sistemi için faydalıdır ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler.
  • Potasyum Zenginliği: Kan basıncını düzenleyerek kalp sağlığını destekler.
  • A Vitamini Kaynağı: Göz sağlığı için önemli olan A vitamini içerir ve görme bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

CENNET HURMASI TÜRKİYE'DE VE KUZEY MAKEDONYA'DA YETİŞİYOR

Cennet hurması, tropikal bir meyve türü olup özellikle Güneydoğu Asya ve Pasifik adalarında yetişir. Türkiye'nin dört bir yanında bulunan cennet hurması ağaçları, Osmanlı döneminde Kuzey Makedonya'nın Üsküp ve Ohri şehirlerine dikilmiştir ve günümüzde hala meyve vermektedir. Cennet hurmasının popülerliği, lezzetinden ve sağlık faydalarından kaynaklanmaktadır.

Cennet hurması, sağlıklı bir yaşam için değerli bir besin kaynağı olup, uzmanlara göre günde 1 tane tüketmek yeterlidir. Ancak, tüketiminde aşırıya kaçılmamalı ve özellikle alerjik reaksiyonlara duyarlı bireylerin öncesinde doktorlarına danışmaları önerilir. Cennet hurmasının tadını çıkarmak ve sağlıklı yaşam için bu eşsiz meyvenin faydalarından yararlanmak için mevsimi dışında kurusunu da tercih edebilirsiniz.

Muhabir: MEHMET FENER