Tükettiğimiz her besinin vücudumuza farklı bir etkisi varken, süt ve kuru incirin bir arada tüketilmesi resmen iksir etkisi sağlıyor. Bu ikilinin faydaları saymakla bitmezken aynı zamanda kilo vermek isteyenlerin favori içeceği oldu.

Süt ve Kuru İncirin Faydaları

Sağlıklı bir vücut için tükettiğimiz yiyecek ve içeceklere azami dikkat etmemiz gerekiyor. Süt ve kuru incir de besin değeri oldukça yüksek olan iki ayrı besindir. İkisi bir araya gelince ise resmen bir iksir görevi görüyor.

Sütün içine kuru incir atarak tüketmek sağlığa önemli faydalar sağlıyor. İncir ve sütün birleşimi vitamin, mineral ve antioksidanların bir araya gelmesini sağlar. Bu durum ise vücuda farklı açılardan birçok olumlu etki demektir.

Lif Kaynağı Kuru İncir

Lif bakımından oldukça zengin olan incir, kuru hale geldiğinde besin değerleri korunur. Lif açısından zengin olması ise bağırsak problemlerinin önüne geçerken sindirimi destekler ve bu sayede dolaylı yollarla kilo vermeye de yardımcı olur. Öte yandan incirin içinde bulunan potasyum kan basıncını düzenlerken kalp sağlığına iyi gelir.

Antioksidan Deposu

İncirli süt tam bir antioksidan deposu olmasıyla da oldukça önemli bir içecektir. Bu karışımın içinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve hücre hasarının önüne geçer. Bunun yanı sıra kalp hastalıklarının karşısında vücudu korurken kronik hastalık riskini en aza indirir.

Editör: Ahmet Kuş