Uzm. Klinik Psikolog Müge Leblebicioğlu Arslan, sınav stresiyle başa çıkmanın önemli yollarını sizin için detaylandırdı.

Genellikle sınava sayılı günler kala gencin ihtiyacı akademik eksikliklerini gidermekten ziyade duygusal ihtiyaçlarını gidermek olabildiğini belirten Arslan, gencin gelişimi için bu süreçte hissettiği duyguların anlaşılmasının oldukça önemli olduğunu söyledi.

Arslan, "Sınav yaklaştıkça öğrenci yorulabilir, sınava ve kendisine yönelik olumsuz duyguları artabilir. Ayrıca tükenmişlik hissinde tetiklenme olabilir. Kendilerine duydukları saygı gerçeği yansıtmayacak şekilde düşük veya yüksek olabilir. Bu durum genci sınav sürecine dair gerçekçi olmayan düşüncelere itebilir. Bununla birlikte sınav tarihi yaklaştıkça yorulan genç ders dışı farklı ilgilere yönelebilir ya da dikkatini yoğunlaştırmada güçlük yaşayabilir." dedi.

SINAV SONUCUNA DEĞİL ÇABAYA ODAKLANIN

Bu süreçte ebeveynlerin özellikle dikkat etmesi gereken noktalarıa işaret eden Arslan, bunları şu şekilde sıraladı:

"Çocuğunuzun sınav sonucuna değil, gösterdiği çabaya odaklanın. Çocuğunuzun çabasını desteklemek ve görmek sonuç ne olursa olsun çabanın peşini bırakmamasına destek olacaktır. Çabanın sonuçtan daha değerli olduğu unutulmamalıdır.

Sürekli puan ve sınav üzerine konuşmaktan kaçının. Çocuğunuzun duygularına odaklanın. 'Bugün nasılsın? Kendini nasıl hissediyorsun? Neye ihtiyacın var?' gibi sorular çocuğunuzun anlaşılmasına yardımcı olacak ve rahatlatacaktır.

Uyku ve beslenme düzeni zihin ve beden sağlığı için kritik bir öneme sahiptir. Yeterli uyku ve dengeli beslenme sınav öncesi dönemde gencin enerji seviyesini yüksek tutar ve konsantrasyonunu arttırır. Bununla birlikte yürüyüş yapmak ya da bisiklete binmek gibi fiziksel aktiviteler stresi azaltarak zihinsel sağlığın olumlu yönde desteklenmesine yardımcı olacaktır.

Ebeveynler olarak meslek ya da okul seçiminde doğrudan belirleyici değil, destekleyici bir tutum sergilemeniz çocuğun kendisini baskı altında hissetmesini engelleyecektir.

Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirlemek, sınav stresiyle başa çıkmada yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın hedeflerini belirlemelerinde onlara yardımcı olun ve bu hedeflerin gerçekçi olmasına dikkat edin. Baskı yapmadan, motive edici ve destekleyici bir yaklaşım sergileyin. Ayrıca bu hedefleri belirlerken esnek ve alternatiflerinin olmasına dikkat edin.

Diğerleriyle kıyaslamaktan ya da örnek göstermekten kaçının. Her genç ve gencin süreci biriciktir. Kıyaslamak ya da örnek göstermek gencin kaygısını daha da arttıracaktır. Çocuğunuzu mükemmeliyetçilikten uzak kendi mevcut potansiyeli üzerinden değerlendirin.

Sınav kaygısını azaltmada gevşeme egzersizleri önemli bir tekniktir. Nefes egzersizleri, meditasyon, yoga gibi gevşeme egzersizleri sınav kaygısını azaltmada yardımcı olabilir. Aileler çocuklarına bu teknikleri öğrenmelerine yardımcı olabilir ve birlikte uygulayabilirler.

Yine bu biriciklik doğrultusunda bazen gençler sınav sürecini yönetmede zorluk yaşayabilirler. Bu zorluk işlevselliklerini olumsuz yönde etkileyebilir. Böyle bir durumda uzman desteği almanız önemli olacaktır."

Kaynak: İLKHA