Yeşilçam’ın ünlü ve yerine gelmez oyuncuları Adile Naşit ve Münir Özkul’un o replikleri büyük küçük hepimizin aklından çıkmıyor. Sirke ve limon ne kadar bir turşunun olmazsa olmazı ise şeker katınca lezzeti nasıl etkileniyor?

Turşu yapımında şeker acılığını alır, sirke ile beraber olunca daha da lezzet verir. Yeterince tuz eklendiğinde ise lezzeti daha iyi olur. Kişisel tercihe göre tuzu az konabilir. Bazılarının nohut koyduğu da bilinse de üzerinin pamuklanmaması için maydanoz ile kavanoz kapatılabilir.

Nurdağı'nda 67 üreticiye 12 ton yer fıstığı tohumu desteği verildi Nurdağı'nda 67 üreticiye 12 ton yer fıstığı tohumu desteği verildi

Turşuda şeker katarsak!

Turşu yapımı sırasında kullanılan şeker hem tat verici bir element olarak işlev görür hem de turşunun fermente olmasına yardımcı olur. Turşunun fermente olması sürecinde doğal olarak bulunan bakteriler, şekerin üzerinde beslenir ve fermantasyon sürecini hızlandırır. Ayrıca turşuya eklenen şeker, fermente olurken asit oluşturur ve turşunun ekşiliğini artırır.

Şekerin turşu yapımındaki bir diğer önemi ise fermantasyon sürecinde oluşan asidik ortamda bakterilerin gelişimini sağlamaktır. Şeker, bu bakterilerin beslenmesi için gerekli olan enerji kaynağıdır ve turşunun lezzetinin oluşmasında önemli bir rol oynar.

Bunun yanı sıra, şeker turşuya eklenirken meyve suyu veya sirke gibi asitli içeceklerle birlikte kullanıldığında, turşunun dengeli bir lezzete sahip olmasını sağlar. Bu sayede turşunun tadı hem ekşi hem tatlı olur ve daha dengeli bir profil elde edilir.

Editör: Haber Merkezi