Son dönemde hastalık tespit edilen ürünler arasına bu kez helva da katıldı. Marketlerden acil olarak toplatılıyor.

Ünlü Türk helva markasında salmonella tespit edildi. Salmonella, oldukça kritik bir sağlık sorunu olarak ön plana çıkıyor.

Son dönemde artan sağlık endişeleri arasına bir yenisi eklendi. Türkiye genelinde yaygın olarak tüketilen helva markalarından birinde yapılan kontrollerde Salmonella bakterisi tespit edildi. Bu kritik durum, ürünlerin acil olarak market raflarından toplatılmasına neden oldu.

Salmonella-1

Salmonella Nedir ve Tehlikeleri Nelerdir?

Salmonella, bağırsak sistemini etkileyen yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Genellikle hayvan ve insan bağırsaklarında bulunan bu bakteriler, özellikle kontamine su veya gıda yoluyla insanlara bulaşabilir. Tüketiciler, bu bakteriyle kontamine olmuş ürünleri tükettiklerinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.

Helva3

BLG Kardeşler Acil Geri Çağırma Kararı Aldı

Salmonella tespiti yapılan ünlü Türk helva markası, BLG Kardeşler Lebensmittel-Handelsgesellschaft mbH tarafından yapılan inceleme sonucunda "SUNTAT Antep Fıstıklı Helva 350 gram" ürünlerinin geri çağrılmasına karar verdi. Ürünlerin son tüketim tarihi 07.2025 ve parti numarası "L 215G23" olanları, salmonella riski nedeniyle acil olarak market raflarından kaldırılıyor.

Türkiye genelinde hızla yayılan hastalıkların gölgesinde, bu kez bir helva markasında Salmonella tespit edildi. Ünlü Türk helva markasının ürünleri, yapılan kontroller sonucunda Salmonella bakterisi içerdiği gerekçesiyle marketlerden acil olarak toplatılıyor.

Helva6

Peş Peşe Uyarı! AFAD'dan 4 İl İçin Kuvvetli Yağış Uyarısı! Peş Peşe Uyarı! AFAD'dan 4 İl İçin Kuvvetli Yağış Uyarısı!

Salmonella enfeksiyonu, bağırsak sistemini etkileyen sık görülen bir bakteriyel hastalıktır. Genellikle hayvan ve insan bağırsaklarında bulunan bu bakteriler, kontamine su veya gıda yoluyla insanlara bulaşabilirler. Tüketildiğinde ise rahatsızlığa, ishale, kusmaya ve ateşe neden olabilir. Özellikle küçük çocuklarda, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ve yaşlılarda semptomlar daha sık görülebilir.

BLG Kardeşler Lebensmittel-Handelsgesellschaft mbH, yaptığı inceleme sonucunda "SUNTAT Antep Fıstıklı Helva 350 gram" ürünlerinde Salmonella bulunduğunu belirterek, son tüketim tarihi 07.2025 ve parti numarası "L 215G23" olanları acil olarak geri çağırdı. Ancak, bildiride sadece ambalajın kapağında yazılı olan son tüketim tarihine sahip ürünlerin bu durumdan etkilendiği vurgulandı.

Helva4

Tüketicilere, etkilenen paketleri derhal ilgili satış noktalarına geri iade etmeleri önerildi. Salmonella riski taşıyan bu ürünlerin tüketilmesi durumunda, semptom gösteren kişilerin en kısa sürede bir sağlık profesyoneline başvurmaları önem arz etmektedir. Sağlık açısından güvenliğin ön planda tutulması, tüketicilerin bu acil geri çağırma kararına dikkatle uymalarını gerektiriyor.

Helva2

Muhabir: MEHMET FENER