Antalya sahillerinde bulunan cesetlerden birinin, daha önce kayıp bildiriminde bulunulan M.Ş.E. adlı şahsa ait olabileceğinin belirtildiği açıklamada, geri kalan 5 cesede ait kıyafet ve ayakkabıların üretim yerinin Suriye olarak belirlendiği kaydedildi.

Kesin bilgiye ancak Adli Tıp sonuçlarının ortaya çıkmasıyla varılabileceği aktarılan açıklamada, sahilde bulunan cesetlerle ilgili incelemelerin devam ettiği bildirildi.

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Kıyıya vuran 6 cansız bedenden birinin bir süre önce kaybolan M.Ş.E'ye ait olduğu değerlendirilmektedir. Nihai sonuç adli tıp incelemesi sonucu ortaya çıkacaktır. Diğer 5 cansız bedene ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirlenmiştir.

Lübnan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023 tarihinde Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu bildirilmiştir.

Son bir haftalık meteorolojik kayıtlar incelendiğinde, hâkim rüzgârın Güney ve dalganın Güney Doğu yönünden geldiği tespit edilmiş olup, muhtemel teknenin batması sonucunda bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle ilimizin kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir.

Türkiye’de İlk Olarak Gaziantep’te Açılıyor Türkiye’de İlk Olarak Gaziantep’te Açılıyor

2023-2024 yıllarında Antalya ilinde herhangi bir düzensiz göçmen grubuna ilişkin intikal etmiş bir kaza/olay veya kayıp bildirimi bulunmamaktadır."

Kaynak: İLKHA