Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve birçok ülkenin üzerinde hassasiyetle durduğu antibiyotik kullanımı ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları devam ediyor.

Uluslararası kuruluşlar ve uzmanlarca "çağın sessiz salgını" olarak da adlandırılan antibiyotikler nedeniyle her yıl dünyada yaklaşık 700 bin kişi hayatını kaybediyor.

Bu kapsamda, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı TİTCK öncülüğünde akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımına yönelik program düzenleniyor. Çalışmalar sonucunda, ülkede antibiyotik tüketiminin yüzde 19 azaltılması sağlandı.

"ANTİBİYOTİKLER BİLİNÇLİ KULLANILMALIDIR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, antibiyotik kullanımıyla ilgili dün sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verdi:

MasterChef Türkiye All Star bu akşam var mı, saat kaçta, hangi kanalda? | 29 Kasım Çarşamba MasterChef Türkiye All Star bu akşam var mı, saat kaçta, hangi kanalda? | 29 Kasım Çarşamba

"Antibiyotikler bilinçli kullanılmalıdır. Bilinçli kullanılmazlarsa, enfeksiyonlara yol açan bakteriler antibiyotiklere karşı direnç kazanır. Bu durumda bile ölümcül hastalıkların tedavisi zorlaşabilir veya imkânsız hale gelebilir.

Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmaları yanlıştır. Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı.

Antibiyotikler, hekim önerisi ve reçete ile alınır. Enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılmaları gerekir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının günümüzde dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatmak isterim."

Kaynak: İLKHA