Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranlarının normale döndüğünü belirterek, yeni alım süreciyle ilgili önemli detayları paylaştı.

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANLARI NORMAL SEVİYELERE İNDİ

Bakan Koca, son üç dört hafta içerisinde yoğun bakım doluluk oranlarında yaşanan artışın geride kaldığını ifade etti. Türkiye genelindeki yoğun bakım doluluk oranının yüzde 71'e, İstanbul özelinde ise yüzde 71'e düştüğünü açıkladı. Servis yataklarının doluluk oranlarının ise Türkiye genelinde yüzde 63, İstanbul özelinde yüzde 65 olduğunu vurguladı.

Ağız kokusu kanser belirtisi olabilir! Ağız kokusu kanser belirtisi olabilir!

35 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALIMI BAŞLIYOR

Bakan Koca, sağlık sistemine destek olmak amacıyla başlatılan yeni istihdam sürecine ilişkin detayları kamuoyuyla paylaştı. ÖSYM'ye gönderilecek kılavuzun bu hafta içerisinde hazırlanacağını belirten Koca, alımlarda mülakat olmayacağını, tüm adayların eşit koşullarda değerlendirileceğini söyledi. Toplamda 35 bin sağlık personeli alımı yapılacağını belirten Bakan, bunun içinde 15 bin hemşire ve 8 bin hizmet personeli bulunduğunu açıkladı. Branş dağılımı ve takvimin ise ÖSYM ile birlikte hazırlanan kılavuzda ilan edileceğini belirtti.

Muhabir: MEHMET FENER