Türkiye’nin birçok bölgesinde havaların soğumasıyla doğalgaz desteği ile ilgili araştırmalar da hız kazandı. Peki ücretsiz doğal gaz desteği bitti mi, devam ediyor mu? 2023-2024 Hanelere ücretsiz doğalgaz desteği ne zamana kadar geçerli?

Ücretsiz doğalgaz ne zamana kadar devam edecek sorusu, havaların soğumasıyla tekrar gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz doğal gazının işleme başlamasıyla birlikte ücretsiz doğal gaz desteğinin her haneye verileceğini dile getirmişti. Bu noktada, "ücretsiz doğal gaz desteği devam ediyor mu, bitti mi?" soruları yanıt arıyor. Peki, ücretsiz doğalgaz miktarı ne kadar, ne zaman bitecek? İşte detaylar…

Bedava doğalgaz devam ediyor mu, bitti mi, ne zamana kadar geçerli sorusu gündemdeki yerini son dakika almış durumda. Cumhurbaşkanı Kararname'si doğrultusunda her doğalgaz kullanan hanenin doğal gaz kullanımının bir kısmı, bakanlık bütçesi tarafından karşılanıyor.

DOĞALGAZ İNDİRİMİ NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ?

Kararname'ye göre, konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedellerinin tamamı ile 1 Mayıs 2024'e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri Bakanlığının bütçesinden ödeniyor.

Buna göre; 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi 1 Mayıs 2024 tarihine kadar ücretsiz olacak.

Yangından dolayı gece, gündüz oldu! Yangından dolayı gece, gündüz oldu!

BAHRİ UÇAR