Peş Peşe Uyarı! AFAD'dan 4 İl İçin Kuvvetli Yağış Uyarısı! Peş Peşe Uyarı! AFAD'dan 4 İl İçin Kuvvetli Yağış Uyarısı!

Bu stratejik işbirliği, Charles Richter tarafından geliştirilen Richter ölçeği kullanılarak depremin büyüklüğünü değerlendirerek, neden olduğu hasarı ölçme ve deprem riskini anlama konusunda rehberlik ediyor.

DEPREM HARİTASI: RİSKLİ BÖLGELER DETAYLI İNCELENİYOR

Türkiye'nin coğrafi konumu, deprem riski altında olmasını beraberinde getiriyor. Ancak, belirli bölgelerde bu risk daha yüksek seviyelerdedir. Bu bağlamda, deprem haritasının detaylı bir şekilde incelenmesi, riskli bölgelerin tespiti açısından hayati bir adımdır. Bu çalışmalarla Türkiye, deprem riskine karşı daha güçlü ve hazırlıklı bir konuma gelmeyi hedefliyor.

DEPREM ANINDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Deprem riskine karşı alınacak önlemler arasında, düzenli olarak deprem yönetmeliklerine uygunluk kontrolü yapılması, kamu kurumlarına başvurarak gerekli kontrollerin yaptırılması, sigorta yaptırılması ve ailece bir acil durum planının yapılması yer almaktadır. Deprem anında doğru davranış, bulunduğunuz konuma bağlı olarak değişiklik gösterir. Bina içindeyseniz, "YAT-KORUN-YAPIŞ" kuralına uymak önemlidir. Açık alanda ise "OTUR-KAPAN" yöntemini uygulayarak, zarar verebilecek cisimlerden uzaklaşmak önemlidir. Deprem sonrasında sakin olmak ve panikten kaçınmak büyük bir önem taşır.

AFAD VE KANDİLLİ RASATHANESİ'NİN ROLÜ

Bölgeyi boşaltmak ve acil durum çantasını yanınıza almak, doğru ve bilinçli hareket etmek adına kritik adımlardandır. AFAD ve Kandilli Rasathanesi tarafından sağlanan son dakika deprem haberleri, vatandaşları bilinçlendirmek ve alınması gereken önlemlere dikkat çekmek adına büyük bir önem taşımaktadır. Herkesin bu bilinçle hareket etmesi, Türkiye'nin deprem riskiyle başa çıkma sürecini daha etkili ve güvenli kılacaktır.

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN SAĞLAM ADIMLAR

Türkiye, deprem bilinciyle hareket ederek geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor. AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nin düzenli bilgilendirmeleriyle, vatandaşlarımız deprem riskine karşı daha hazırlıklı olacak ve bu bilinçle hareket ederek ülkemizi daha güvenli kılacaklardır. Türkiye, depremle yaşamak zorunda olan bir ülke olarak, bu bilinçli yaklaşımla deprem riskine karşı daha dirençli hale gelmeye çalışmaktadır.

Son depremlerin listelerine aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

AFAD son depremler listesi

Kandilli Rasathanesi son depremler listesi

Muhabir: MEHMET FENER